Nekvalitní práci hodinových manželů nevyreklamujete. Spor by řešil soud

Lidé se čím dál více obracejí na tzv. hodinové manžely. Zákazníky láká nižší cena a také pestrá nabídka služeb: od utažení kohoutku až po odbornou práci, na kterou ale musí mít řemeslník kvalifikaci. Podle podnikatelské asociace hodinoví manželé často pracují bez živnostenského oprávnění. A to je podle České obchodní inspekce kamenem úrazu třeba při reklamacích.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Instalatér (ilustrační foto)

Instalatér (ilustrační foto) | Zdroj: Fotobanka Pixabay

„Zákon o ochraně spotřebitele hned ve svém úvodu definuje, že na jedné straně sporu musí být podnikatel nebo podnikající fyzická osoba a na druhé straně spotřebitel,“ vysvětluje mluvčí České obchodní inspekce Jiří Fröhlich.

Ve zkratce to znamená, že reklamace špatně odvedené práce hodinových manželů bez živnostenského oprávnění není možná.

„Pokud nám přijde podnět k prošetření, zeptáme se na IČO subjektu, se kterým spotřebitel uzavřel smlouvu nebo který provedl smluvenou službu. Potom zkoumáme, jestli držitel IČO splnil vše, co ze zákona měl,“ popisuje Fröhlich. Jestli byla služba poskytovaná pod hlavičkou hodinový manžel, nebo ne, ČOI neřeší.

Válka řemeslníků. Hodinoví manželé nám berou práci, ať smí jen sekat trávu, navrhují živnostníci

Číst článek

Téměř bez úspěchu je podle Frölicha i reklamace bez smlouvy, která by jasně definovala, co bylo předmětem vykonané práce. Vykazovat smlouvou práci, na kterou nemá osoba oprávnění, ale nejde.

Jinými slovy, pokud se člověk obrátí na hodinového manžela, který nabízí služby bez živnostenského oprávnění a tedy i bez IČO, jedná se o tzv. sousedskou výpomoc. „Tam by případné spory musel řešit soud,“ říká Fröhlich.

Podle hodinového manžela Petera Báňase je ale hrozba soudem jedna z motivací, proč případnou stížnost vždy vyřídit k spokojenosti zákazníka. „Víme, že kdyby to došlo k soudu, tak nevyhrajeme a zaplatíme mnohem víc,“ říká pro Zpravodajský web Českého rozhlasu. Smlouvu se zákazníky sepisuje málokdy, spoléhá na vzájemnou důvěru.

Nebezpečné, tvrdí asociace podnikatelů

Přesto obchodní inspekce ústy svého mluvčího doporučuje spotřebitelům využívat služeb profesionálních řemeslníků, na které jsou kladné recenze nebo dobré zkušenosti ostatních uživatelů.

Podle Asociace malých a středních podnikatelů mohou být služby hodinových manželů nejen nekvalitní, ale i nebezpečné.

„Roste počet těch, kteří podnikají v oblasti odborných řemesel bez jakékoliv kvalifikace, garance bezpečnosti, nemluvě o kvalitě. Například podíl tzv. hodinových manželů na dodávkách činí podle již 20 procent,“ říká lednová zpráva asociace.

Praskliny ve zdi, dveře, které nejdou zavřít. Inspekce už letos řešila desítky stížností na řemeslníky

Číst článek

S výtkámi vůči kvalitě a bezpečnosti Báňas nesouhlasí. „Kolikrát opravujeme něco po různých firmách. Pokud se během práce musí zasáhnout do elektřiny, nikdy práci nepředávám bez předešlé profesionální revize. Kdybychom nebyli dobří, nedoporučují nás a nemáme práci,“ vysvětluje.

Poptávka je podle něj vysoká. „Říkají, že jim bereme práci, kvůli vykachlíčkování metru čtverečního na záchodě k vám ale žádná firma nepřijede,“ dodává Báňas. Doplnit si požadované formální vzdělání pro živnost je podle něj náročné časově i finančně. „Vyučit se instalatérem by mě stálo asi 45 tisíc a zabralo zhruba 300 hodin docházky,“ vypočítává.

Podnikatelská asociace už ale vytáhla proti hodinovým manželům do boje. Poslala podnět na ministerstvo průmyslu a obchodu, aby připravovaná novela živnostenského zákona jasně vymezila, co by hodinoví manželé mohli dělat, a co už ne.

Zakázat jim přitom chce ty činnosti, které tvoří zakázky profesionálních řemeslníků a firem. Podle Báňase se dá ale i toto obejít. „Uvažuji, že si založím společnost s ručením omezeným nebo si najdu garanta s adekvátním vzděláním a oprávněním,“ říká.

Na profesionální řemeslníky obdržela v loňském roce ČOI 337 stížností. Nejčastěji si lidé stěžovali na špatně odvedenou výměnu oken a dveří.

Stížnosti na řemeslníky v evidenci ČOI | Foto: Český rozhlas

Petra Holinková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme