Ukrajinci, Moldavané i Vietnamci. V Česku bylo loni nelegálně 5677 cizinců, meziročně o 685 víc

Cizinecká policie loni v Česku odhalila 5677 nelegálně pobývajících cizinců, o 685 více než v roce 2018. Nejčastěji, v 1504 případech, šlo o Ukrajince. Na tiskové konferenci to ve čtvrtek oznámili ředitel cizinecké policie Milan Majer a náměstek policejního prezidenta Martin Vondrášek.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cizinecká policie loni v Česku odhalila 5677 nelegálně pobývajících cizinců, o 685 více než v roce 2018 (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

Při nelegálním pobytu odhalili policisté 5174 lidí. Šlo o cizince, kteří na české území vstoupili legálně, po vypršení oprávnění ale v zemi zůstali. Nejvíce jich podle Majera bylo z Ukrajiny (1456), Moldavska (825), Vietnamu (353), Ruska (234) a Uzbekistánu (199).

Každý osmý pracující v Česku je cizinec. Jejich podíl na pracovním trhu tak stále roste

Číst článek

Běženců, kteří využili Českou republiku jako tranzitní zemi, přibylo loni meziročně o 75 na 266. Cestovali převážně ze Slovenska nebo letecky ze zemí schengenského prostoru, většinou mířili do Německa. Nejčastěji šlo o občany Afghánistánu, Iráku, Sýrie a Íránu. Podle Majera šlo zejména o jednotlivce a malé skupiny lidí.

Na mezinárodních letištích loni policie odhalila 503 lidí, meziročně o 164 více. Kromě pěti byli všichni zadrženi na Letišti Václava Havla v Praze.

V loňském roce bylo vydáno 7067 rozhodnutí o správním vyhoštění ze země, o 1354 více než předloni. V naprosté většině případů byli vyhoštěni kvůli neoprávněné výdělečné činnosti. „Dlouhodobě opět převažují státní příslušníci Ukrajiny a Moldavska,“ řekl Majer.

Počty nelegálně pobývajících cizinců v České republice se v posledních letech výrazně neliší, významný nárůst zaznamenala policie pouze v roce 2015 v souvislosti s migrační krizí v Evropě.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme