Policie vloni zjistila v Česku přes čtyři tisíce cizinců s překročenou dobou pobytu. Běženců bylo 172
Cizinecká policie v úterý na svých stránkách zveřejnila statistiku nelegální migrace v České republice za rok 2017. Celkový počet zjištěných nelegálních migrantů meziročně klesl o téměř deset procent na 4738 cizinců.
„Česká republika není hlavní tranzitní ani cílovou zemí pro migrující cizince. Vyplývá to z meziročního srovnání stavu nelegální migrace na našem území, kdy tranzitních nelegálních migrantů ubylo oproti minulému roku 2016 o dvě třetiny,“ informuje v tiskové zprávě mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová.
Autobusy plné migrantů jezdí z Mnichova do Prahy, tvrdí senátor. Dezinformace, ohradilo se vnitro
Číst článek
Úřady v roce 2017 zadržely 172 tranzitních migrantů, kteří nejčastěji pocházeli z Afghánistánu, Sýrie a Iráku. V roce 2016 zadržely 511 migrantů a při vrcholu migrační krize v roce 2015 to bylo 2294. Cizinci cestovali většinou z Rakouska přes Česko do Německa.
Počet i země původu se u nelegálních migrantů podle cizinecké policie vrátily do doby před migrační krizí. „Znamená to, že dominantní skupinou cizinců v nelegálním postavení jsou ti, kteří na naše území obvykle legálně vstoupili, avšak překročili povolenou dobu pobytu, čímž se jejich pobyt stal nelegálním,“ popsala Rendlová.
Takových osob zjistili policisté 4316, což je mírný pokles (o 212 cizinců). Nejčastěji šlo o Ukrajince (34 procent), Rusy a Vietnamce (sedm procent). Nejčastěji byli odhaleni v Praze (40 procent), na mezinárodních letištích (20 procent) a v Ústeckém (osm procent) a Jihomoravském (sedm procent) kraji.
Další skupinu nelegálních migrantů tvoří ti, kteří nezákonně překročili vnější hranice schengenského prostoru. To je v Česku možné pouze na mezinárodních letištích. Takových cizinců bylo v loňském roce 250, což je meziroční nárůst o 13 procent. Nejčastěji šlo o občany Albánie.
Příběhy 2017: fotografie teplických prvňáčků na sítích vyvolala řadu nenávistných komentářů
Číst článek
Nelegální zaměstnávání
Podle cizinecké policie došlo v roce 2017 k výraznému nárůstu nelegálního zaměstnávání cizinců. „Tento trend měl výrazný vliv na počet vydaných rozhodnutí o správním vyhoštění, které orgány cizinecké policie vydaly v minulém roce 5119 osobám, z toho 3111 (60 procent) právě z důvodu vykonávání nelegální práce,“ zveřejnila Rendlová.
Jde o stoprocentní nárůst. Většinu tvořili občané Ukrajiny (84 procent) a Moldavska (15 procent). Podle Rendlové lze předpokládat, že tento trend bude pokračovat i v letošním roce kvůli bezvízovému styku s Ukrajinou.
285 cizinců se při kontrole prokázalo padělaným dokladem. Ve většině případů šlo o pasy zemí Evropské unie, nejvíce Rumunska, Litvy a Polska.
Cizinecká policie také musela řešit případy, kdy lidé napomáhali nelegální migraci. Ze 44 osob šlo v 37 případech o občany České republiky. Sedmnáctkrát šlo o účelový sňatek, jedenáctkrát účelové přiznání otcovství a osmkrát o převaděčství. Ve zbývajících případech šlo o pomoc při získávání falešných potvrzení potřebných k řízení o pobytu.