Policie odhalila o čtvrtinu víc nelegálních migrantů. Zvyšují je ti, kteří zůstali navzdory opatřením

Cizinecká policie v loňském roce odhalila při nezákonné migraci 7093 cizinců, což je oproti roku 2019 nárůst o téměř 25 procent. Číslo ale velmi ovlivnili migranti zadržení kvůli porušování nařízení ministerstva zdravotnictví omezující pobyt cizinců kvůli šíření nemoci covid-19. Na tiskové konferenci to ve čtvrtek řekl ředitel cizinecké policie Milan Majer.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cizinecká policie v loňském roce odhalila při nezákonné migraci 7093 cizinců, což je oproti roku 2019 nárůst o téměř 25 procent (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

Oproti předloňsku poklesl naopak počet lidí zadržených na vnější schengenské hranici. Provoz na mezinárodních letištích se totiž podle Majera snížil o téměř 80 procent.

Policisté zadrželi na jihu Moravy čtyři Syřany a osm Afghánců. V poslední době běženců přibývá

Číst článek

„Data nelze bez dalšího srovnávat s jinými lety,“ prohlásil náměstek policejního prezidenta Martin Vondrášek.

Celý rok byl podle něho významně poznamenán protikoronavirovými opatřeními – vyhlášením nouzového stavu na jaře a na podzim, zavedením hraničních kontrol či zákazem vstupu cizinců bez trvalého či přechodného pobytu. Například od března do května tak nelegální migrace výrazně poklesla.

Stoupl zejména počet cizinců odhalených při nelegálním pobytu. Šlo o lidi, kteří do Česka přijeli legálně, ale zůstali zde i po uplynutí povolené doby nebo navzdory opatřením. Nejčastějšími zadrženými byli Ukrajinci.

Policie loni také zajistila 486 běženců, kteří se chtěli přes Česko dostat do jiné země. Oproti roku 2019 jich přibylo o 220. Většinou mířili v dodávkách a kamionech ze Slovenska do Německa. Nejvíce migrantů bylo z Afghánistánu, následovali Syřané, Marokánci a Turci.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme