Nelegální obchod s alkoholem stát ročně připraví o miliardy korun

Pokud jste si v poslední době koupili vodku nebo rum, tak je dost pravděpodobné, že jste koupili falšovaný alkohol. Podle zjištění on-line deníku Aktuálně.cz se totiž možná až polovina lahví vyrábí načerno. Na tom výrazně tratí stát, který chtěl i prostřednictvím vyšší spotřební daně na alkohol zalepit díry ve státním rozpočtu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Při kombinování různých druhů alkoholu bývá kocovina neodvratná

Při kombinování různých druhů alkoholu bývá kocovina neodvratná | Foto: Fotobanka stock.xchng

Podle redaktorky aktuálně.cz Sabiny Slonkové stát na daňových únicích spojených s nelegálním obchodem s lihem ročně přijde až o 10 miliard korun. „Podvody spočívají v tom, že podvodníci vyrábějí z velké části lihoviny z denaturovaného lihu, který není zatížení spotřební daní. Takzvaně ho vyčistí a později z něj pomocí přidání aromat vyrábějí alkohol, který se běžně dostává do spotřebitelské sítě,“ popsala novinářka.

Přehrát

00:00 / 00:00

O daňových únicích spojených s prodejem nelegálního alkoholu mluvili v Ozvěnách dne redaktorka aktuálně.cz Sabina Slonková, prezident Unie výrobců lihovin Vladimír Steiner a Jiřího Bartáka z Generálního ředitelství cel.

Podle Slonkové se nelegální alkohol ke spotřebitelům nejčastěji dostává přes tržnice a vietnamské večerky. Unie výrobců lihovin si naopak myslí, že nejčastěji se lidé s nelegálním alkoholem setkávají v hospodách, restauracích a tam, kde se alkohol prodá už rozlévaný.

Podíl falšovaných lihovin na trhu je podle unie menší než uvádějí novináři. „Odhad Unie výrobců lihovin je mezi 15 až 25 procenty. Jen velmi těžko se to dá odhadnout. Jeden z ukazatelů je výběr spotřební daně. Ten byl v loňském roce o 130 milionů menší než v roce předchozím. Z čehož se dá také usuzovat, že někdo došlo k daňovému úniku,“ vysvětlil prezident Unie výrobců lihovin Vladimír Steiner.

Podle Slonkové je v boji proti nelegálnímu obchodu s lihem potřeba neustále provádět kontroly. S tím souhlasí i Steiner: „My bychom si přáli, aby ministerstvo financí dalo celníkům dostatečné zdroje, aby nemuseli snižovat počet lidí v terénu. Protože pokud nebudou prostředky proto, aby se vykonávala kontrolní činnost, tak černý trh vzroste a stát přijde o velké množství peněz.“

Lenka Rafaelová, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme