Nelegální výkup kovů mají podle vlády řešit kamery i registr sběren

Vláda ve středu pozdě večer schválila další opatření proti krádežím kovů. Pomoci mají hlavně kamery ve sběrnách nebo centrální registr těchto míst. Cílem je snížit kriminalitu spojenou s výkupem kovového odpadu, která ohrožuje i bezpečnost na silnicích nebo železnicích a ničí veřejný i soukromý majetek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policie na Mostecku častěji kontroluje sběrny kvůli přibývajícím krádežím barevných kovů | Foto: Jan Beneš

Dokument, který schválil kabinet, obsahuje téměř 30 opatření v oblasti prevence, kontroly i represe.

„Posílení kontrolní činnosti České inspekce životního prostředí, zpřísnění podmínek pro sběrny včetně kamerového systému, ale je tam už třeba zmiňované budoucí napojení například i na elektronickou evidenci tržeb nebo propojení se systémem sociálních dávek,“ vyjmenovává ministr životního prostředí za hnutí ANO Richard Brabec.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vláda schválila plán na řešení nelegálního výkupu kovů. Diskutovali ministr životního prostředí R. Brabec (ANO) a předseda SVDS P. Miller

Předseda Svazu výkupců a zpracovatelů druhotných surovin Petr Miller si myslí, že kroky resortu vedou správným směrem, má k nim ale určité výhrady.

„Firmy jsou kamerovým systémem vybaveny už dnes, protože i nám se ztrácí kovový odpad, který vykupujeme, ale většinou to dopadne tak, že o to nikdo nemá zájem a prakticky nikdy se nic nevyhodnotí,“ říká.

Dodává, že třeba při pěti druzích kovů by měly existovat dvě hromádky, jedna od fyzické a jedna od právnické osoby, a každou by měl sledovat kamerový systém. To si Miller neumí technicky představit.

Ministerstvo chce ještě dokument doladit s odborníky a sledovat vývoj podobných opatření u slovenských sousedů, kde začnou platit příští rok. Brabec předpokládá, že většina opatření v Česku nabude účinnosti 1. ledna 2017, kdy už by měl být platný nový zákon o odpadech.

Krádeže kovů | Foto: Český rozhlas

Kriminalita spojená s výkupem kovového odpadu představuje problém hlavně v sociálně slabých lokalitách. Od letošního března přitom podle policejních statistik ubylo krádeží o zhruba 60 procent, a to díky vyhlášce, která zakazuje vykupovat kovy za hotové peníze.

Provozovatelé sběren si ovšem stěžují, že to ničí jejich podnikání. Příjmy jim prý v uvedeném období letošního roku poklesly až o polovinu.

Sběrny surovin vyplácejí bezhotovostně | Foto: Michal Jindra

Veronika Sedláčková, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme