Nelegálních cestovních kanceláří přibývá. Nemají pojištění proti úpadku

V Česku se stále častěji objevují nelegální cestovní kanceláře. Chybí jim pojištění proti případnému krachu, bez této smlouvy ovšem zákon zakazuje prodávat zájezdy. Asociace cestovních kanceláří před takzvanými černými cestovkami varuje. Jejich klientům podle ní hrozí, že přijdou o peníze i dovolenou.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dovolená u moře

Dovolená u moře | Foto: PublicDomainPictures | Zdroj: Pixabay

Jen za první pololetí letošního roku zkrachovaly tři cestovní kanceláře. Podle mluvčí asociace Kateřiny Petříčkové jsou ohroženy zejména ty firmy, které podnikají jen krátce:

„V předchozích letech jsme zaznamenali úpadky spíše u nových cestovních kanceláří, které jsou na trhu dva až tři roky. V případě, že se jim jeden rok tolik nevydaří, nemají mnoho klientů, je tam vysoké riziko úpadku.“

Přehrát

00:00 / 00:00

V Česku se stále častěji objevují nelegální cestovní kanceláře. Chybí jim pojištění proti případnému krachu

Pokud je firma pojištěná, nemusí se klienti bát, že přijdou o peníze. Proti případnému krachu se letos nechalo pojistit více než 900 cestovních kanceláří. Na trhu se ale objevují i takové, které pojištění nemají.

„V letošním roce musela Slavia pojišťovna odmítnout několik žadatelů. Bylo to z důvodu nesplnění stanovených parametrů. Zjišťujeme platební historii daných cestovních kanceláří, například zda platí svým přepravcům, leteckým společnostem dopředu,“ říká mluvčí pojišťovny Jakub Koutek.

Kvůli špatnému hospodaření musela letos odmítnout desítky cestovních kanceláří i pojišťovna Generali. „Aktuálně je u Generali pojištěno více než 300 cestovních kanceláří. Kolik jsme jich odmítli pojistit? V řádu desítek, a to jak stávajících, tak i nově vznikajících,“ přibližuje mluvčí Jiří Cívka.

Sportovní kluby a zájmová sdružení

Podle místopředsedy Asociace cestovních kanceláří Jana Papeže ovšem přibývá společností, které prodávají zájezdy i bez potřebného certifikátu.

„Setkáváme se s tím velice často. Často je to kryto takzvanými klubovými cestami. Různé sportovní kluby pořádají zájezdy, aniž by k tomu měly legalizaci, kluby důchodců a tak dále. Všechny tyto kvazi cestovní kanceláře jsou ilegální. A v případě problémů je strašně těžké se domoci nějakých náhrad,“ vysvětluje.

Přehrát

00:00 / 00:00

O tom, jak některé společnosti obcházejí zákon o cestovním ruchu, mluvil místopředseda Asociace cestovních kanceláří Jan Papež

Seznam pojištěných cestovních kanceláří je na webu ministerstva pro místní rozvoj. „Pokud tam cestovní kancelář není, tak není pojištěná, a s takovou cestovní kanceláří bych necestoval,“ dodává Papež.

Asociace cestovních kanceláří řeší každoročně několik případů takzvaných černých cestovek. „Podněty dostáváme nejen od klientů, ale rovněž od našich členů, kteří zaznamenávají nekalé praktiky konkurence. Jedná se převážně o zájmová sdružení, o jazykové kurzy, o sportovní kluby, které právě pořádají nejen pro své členy, ale ve finále i pro širokou veřejnost,“ upozorňuje mluvčí Kateřina Petříčková.

Kolo | Foto: Elena Horálková

Zuzana Švejdová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme