Nelegálních cizinců v Česku výrazně ubylo. Nejčastěji jde o Ukrajince

Policie loni v Česku chytila 5261 cizinců, kteří byli v zemi nelegálně. Oproti předchozímu roku je to o 3302 zadržených méně. Hlavním důvodem byl pokles tranzitní migrace. Loni už přes Česko do států západní či severní Evropy tolik neputovali uprchlíci v souvislosti s migrační krizí. Nejčastěji byli loni v zemi nelegálně občané Ukrajiny, kteří tvořili téměř třetinu zadržených. Informovalo o tom ve čtvrtek vedení cizinecké policie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policie, policejní auto (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Statistiky chycených migrantů se podle ředitele cizinecké policie Milana Majera vrátily do stavu před rokem 2015, než vypukla migrační krize. „Jedním z důvodů je uzavřená dohoda EU s Tureckem, které přestalo pouštět uprchlíky do Evropy," řekl Majer.

Kromě nich byli v zemi nejčastěji nelegálně občané Ruska, Kuvajtu a Vietnamu. Na pátém místě se umístili Syřané, kteří v roce 2015 kvůli uprchlické krizi patřili mezi nejčastěji zadržené cizince.

Británie přijme jen zlomek z plánovaných 3000 dětských uprchlíků. Nechce pobízet pašeráky

Číst článek

V loňském roce se také ze 168 na 56 snížil počet lidí, kteří pomáhali cizincům k nelegálnímu pobytu nebo k překročení hranice. Bylo mezi nimi třináct převáděčů, což bylo meziročně o 105 méně. I tento pokles způsobila menší tranzitní migrace. Cizinecká policie loni odhalila 1430 falešných dokladů a dalších cestovních listin, což bylo o 1072 méně.

Mezi možná rizika pro letošní rok patří podle vedoucího oddělení analýzy rizik cizinecké policie Vladimíra Takáče nebezpečí ze strany občanů Afghánistánu, kteří jsou nyní v Íránu, Řecku, Turecku nebo Makedonii a vyčkávají na přesun do Německa nebo severských zemí.

„I když zájem o severské země opadá," podotkl Takáč. Další obavy se týkají možného zvýšeného počtu uprchlíků, kteří přijdou z Itálie, odkud nyní vede hlavní tranzitní trasa.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme