Nemám důvod být smutný, říká v souvislosti s inaugurací Zemana Schwarzenberg

Miloš Zeman se dnes stane prezidentem České republiky. Do nejvyšší ústavní funkce se dostal až na druhý pokus, nicméně na rozdíl od svých předchůdců v přímé volbě. Za ním zůstalo osm neúspěšných kandidátů. Český rozhlas se některých z nich zeptal, jak se budou při inauguraci nového prezidenta cítit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miloš Zeman a Karel Schwarzenberg | Foto: Miloslav Hamřík | Zdroj: Český rozhlas

„Proč by mi mělo být smutno? Nevidím důvodu,“ reaguje Karel Schwarzenberg, který byl v prezidentské volbě druhým finalistou.

„Opravdu nemám důvod, abych byl smutný. Nesmíte zapomenout, že tím, že nejsem zvolený, budu mít víc volna v budoucích letech,“ dodává Schwarzenberg, který se inaugurace Miloše Zemana zúčastní v roli ministra zahraničí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Miloš Zeman složí prezidentský slib. Jak se v ten okamžik budou cítit jeho neúspěšní prezidentští soupeři? Některých se ptala Věra Masopustová.

Ve Vladislavském sále Pražského hradu nebude chybět ani další z prezidentských kandidátů místopředseda ČSSD, senátor Jiří Dienstbier.

„Budu ji prožívat jako senátor, který se bude v rámci výkonu své práce účastnit společného zasedání obou komor parlamentu. Myslím, že na lítost je škoda času,“ konstatuje.

Lítost připustila herečka Táňa Fischerová, která se také o prezidentský úřad pokoušela. Litovat ale prý nebude sebe.

SLEDUJEME ONLINE inauguraci Miloše Zemana na Pražském hradě

Číst článek

„Já celkem žádné hluboké pocity nemám. Do určité míry ho lituji, protože vím, že to není snadný úkol. Ale nevím, jestli se dá úplně vyhrát. Raději bych v tuto chvíli přála, aby to pro naši zemi bylo lepší, i když mám o tom hluboké pochybnosti,“ přiznává.

Na inauguraci prezidenta Miloše Zemana bude chybět místopředseda Senátu a také prezidentský kandidát - občanský demokrat Přemysl Sobotka. Ten prý nepřijde z rodinných důvodů.

„Nebudu, protože řadu měsíců mám zaplacenou dovolenou. Takže v této chvíli opravdu nebudu. Může mi to být líto, ale těžko bych to manželce vysvětloval,“ vysvětluje.

Miloš Zeman a Karel Schwarzenberg | Foto: Khalil Baalbaki, Filip Jandourek

Přemysl Sobotka nebude jediný zákonodárce, který si nechá inauguraci nové hlavy státu ujít. Předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová už dostala řadu omluvenek.

„Zatím nám bylo doručeno 25 omluv poslanců. Není to ale zatím konečné číslo, můžeme počítat, že jich může být i víc,“ přibližuje. Že by šlo od jejích kolegů o záměr a politické gesto, si ale Miroslava Němcová nepřipouští.

Speciál: Inaugurace Miloš Zemana

Číst článek

„Jestli je to nějaké protestní, tak to v žádném případě. Jak jsem se tam dívala, tak jsou to průřezem všech politických stran. Někteří důvody uvádějí, někteří ne. Zdravotní, osobní, rodinné. Klasika, stejné omluvy, jako chodí sem, když zasedá sněmovna,“ přibližuje.

Věra Pfeifferová, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme