Nemám důvod Pernesovi nevěřit, říká bývalá disidentka

Kauza, která se rozpoutala kvůli nově zvolenému řediteli Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) Jiřímu Pernesovi, je přehnaná. Na Rádiu Česko to řekla členka rady ÚSTR, novinářka a bývalá disidentka Petruška Šustrová, která ho do čela ústavu volila.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Historik Jiří Pernes | Foto: Šárka Ševčíková | Zdroj: Český rozhlas

Jiří Pernes koncem osmdesátých let studoval Večerní školu marxismu-leninismu pro vedoucí kádry. S tímhle odhalením přišel server Týden.cz. Už předtím se veřejnost dozvěděla, že ho Státní bezpečnost vedla od roku 1984 jako kandidáta tajné spolupráce. Pernes tehdy vedl muzeum ve Slavkově u Brna.

Přehrát

00:00 / 00:00

Petruška Šustrová ve Světě o deváté.

Ústavní soud v minulosti konstatoval, že lidé zařazení do této kategorie spolupracovníků o tom vůbec nevěděli. Také Pernes tvrdí, že o své evidenci netušil a tajná policie ho ani neoslovila, aby se stal jejím agentem.

Pernes byl podle Šustrové osloven z titulu své funkce, nikoli osobně. Navíc radě předložil lustrační osvědčení. Šustrová proto nechápe, proč se kvůli zveřejněným informacím rozpoutala takováto kauza.

"Přijde mi, že péče o čistotu je zde přehnaná. Tato snaha pochází odjinud. Překvapuje mě šíře celé kampaně, protože tyto informace mi přijdou spíše zanedbatelné," řekla Šustrová.

Jestli bude rada požadovat zrušení výběrového řízení, Šustrová netuší. Ona sama ale nic podobného požadovat nebude.

Tomáš Pavlíček, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme