'Nemám s tím problém.' Zemanův úkol pro BIS k pátrání po Novičoku není zbytečný, reaguje Šlechtová

Pondělní rozhodnutí prezidenta Miloše Zemana, který uložil šéfovi Bezpečnostní informační služby Michalu Koudelkovi, aby BIS pátrala po tom, zda byl na území Česka vyvíjen nebo skladován jed Novičok, není zbytečný či nadbytečný. Řekla to v úterý ministryně obrany Karla Šlechtová za hnutí ANO při příchodu na jednání vlády v demisi novinářům. Doufá, že kontrarozvědka potvrdí informace, se kterými se mohla seznámit dříve.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Karla Šlechtová, nestranice za ANO a ministryně obrany.

Karla Šlechtová, nestranice za ANO a ministryně obrany. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Novičok byl použit v Británii při útoku na bývalého agenta Sergeje Skripala. Rusko dříve uvedlo, že Česko byla jednou ze zemí, které Novičok vyvíjely, což ostře odmítl premiér Andrej Babiš z hnutí ANO. Česko kvůli solidaritě s Británií v pondělí vyhostilo tři ruské diplomaty, kteří musejí i s rodinami opustit zemi do 1. dubna.

Zeman nařídil BIS prověřit skladování Novičoku v Česku. 'Hodilo by se obvinění vyvrátit,' říká Randák

Číst článek

Šlechtová novinářům řekla, že prezidenta v pondělí odpoledne v Lánech informovala o záležitostech v režimu důvěrné a vyhrazené. „Takže nebudu nic komentovat,“ řekla. O tom, že se chystá Zeman pověřit BIS pátráním, věděla. „Nemám s tím žádný problém, je to v pravomoci prezidenta a doufám, že výsledky budou odpovídat mým informacím v režimu vyhrazené a důvěrné,“ uvedla.

BIS je určena k tomu, aby podobné informace zjišťovala, dodala Šlechtová. „Vůbec to není nic navrch, navíc, zbytečného,“ uvedla. Zpravodajská služba má podle ní zjistit nejen to, zda v Česku někdy Novičok byl, ale také se zabývat všemi vyjádřeními ruské strany a informacemi, které šířila. „Já jako ministryně obrany trvám na svém prvním tweetu, že na území České republiky Novičok a žádné jeho části není,“ řekla.

'Slouží ruské moci.' Farský navrhuje senátorům, aby kvůli kauze Novičok podali žalobu pro velezradu na Zemana

Číst článek

Bývalý agent ruské vojenské rozvědky a pozdější spolupracovník britské tajné služby Skripal a jeho dcera byli začátkem měsíce v jihoanglickém Salisbury terčem útoku nervově paralytickou látkou označovanou jako novičok. Británie z otravy viní Rusko a vyhostila 23 ruských diplomatů, Kreml obvinění rezolutně odmítá a na rozhodnutí Londýna odpověděl recipročními kroky.

K vypovězení ruských diplomatů se připojily i další státy EU, mimo jiné Německo, Francie nebo Polsko, které vyhostily čtyři diplomaty. Proti ruským diplomatům vystoupily i Spojené státy, které jich vyhostily 60.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme