Němci chtějí v Dobroníně pomník. Ať rozhodne referendum, říká starosta

Tragédie stará více než 65 let se znovu připomíná. Na louce Budínka nedaleko Dobronína na Jihlavsku letos v srpnu nalezli kriminalisté a antropologové ostatky těl Němců údajně zavražděných po konci druhé světové války. Příbuzní chtějí v obci obětem postavit pomník, názory místních se ale různí. Podle starosty Dobronína Jiřího Vlacha by o tom mělo rozhodnout referendum.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Archeologové

Archeologové | Foto: zdroj: ČT24

V poválečném hrobě u Dobronína bylo objeveno nejméně třináct lidských těl. Příčina jejich smrti je ale stále nejasná. Podle svědectví by tam měli být pochováni němečtí obyvatelé určení k odsunu, které údajně v květnu 1945 ubili tamní Češi.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor se starostou Dobronína Jiřím Vlachem ve Světě o deváté Rádia Česko

Příbuzní nalezených obětí poslali dobronínským zastupitelům žádost spolu s detailním nákresem pomníku, který by rádi v obci vystavěli.

„Pan Niebler z Německa poslal žádost o to, abychom schválili postavení žulového, zhruba metr čtyřicet vysokého kříže na místním hřbitově a aby tam byly pohřbeny ostatky německých občanů. My jsme včera tuto žádost projednávali v radě, 13. prosince budeme předkládat do zastupitelstva návrh, abychom v obci uspořádali referendum. To proto, aby rozhodnutí bylo co nejobjektivnější,“ říká starosta Jiří Vlach (KSČM).

A nemůže o tom rozhodnout samo zastupitelstvo?

„Může, ale já se obávám, že to nebude chtít udělat, protože emoce v obci jsou a názory různých věkových skupin jsou také diametrálně odlišné. Jinak se na to dívají lidé, kteří prožili druhou světovou válku, a jinak se na to dívají lidé nejmladší generace.“

Jaký je váš osobní názor?

„Můj názor, který říkám už od léta, je, že každý mrtvý, ať je to tak, nebo tak, má být důstojně pohřbený. Zatím vycházím z toho, že poslední oficiální informaci jsme dostali, že by si snad příbuzní chtěli převézt kosti do Německa, teď ovšem pan Niebler píše, že by to mělo být ve společném hrobě na hřbitově. Dopis je psán v množném čísle, ale my nevíme, koho pan Niebler zastupuje. Čili rada mě pověřila, abych nejdřív způsobem zjistil, koho oficiálně zastupuje, protože máme obavy z toho, aby se potom neozvala nějaká jiná skupina lidí a řekla, že neměl mandát k tomu, aby tohle vyjednával.“

Nebudete mít se samotným pomníkem tak, jak je navržen touto skupinou, problém?

„Já bych s žádným pomníkem problém neměl a myslím si, že většina lidí s ním také problém mít nebude, protože i nápis tam má být v češtině a v němčině, není urážející nebo vyvolávající nějaké emoce.“

Takže předpokládáte, že je víc těch, kteří tento způsob vyrovnání se s minulostí podpoří i v případném referendu?

„Těžko odhadnout, kolik lidí k referendu přijde, kolik lidí bude rozhodovat. V každém případě by bylo dobré, aby se lidé zúčastnili a aby se tato věc skutečně uzavřela, i když takový pomník může do budoucna připravit nějaké další problémy. Třeba by tam mohlo dojít ke shromažďování neonacistů nebo podobně.“

Vy takové signály máte?

„Na Jihlavsku je neonacistů poměrně dost, ale to nebudu řešit dopředu. Prostě lidé rozhodnou: bude, nebude. A aby to bylo co nejobjektivnější, tak já osobně budu prosazovat, aby bylo referendum.“

Martin Hromádka, Filip Musil Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme