Němci přicházejí do liberecké matriky pátrat po svých kořenech

Údaje z válečných matrik z let 1939 až 1945 vkládá v těchto dnech do speciální databáze liberecká matrikářka Bilkis Nováková. Informace z nich pak velmi často čerpají němečí občané, kteří byli po válce z Liberce odsunuti a nyní pátrají po svých příbuzných. Hledají je buď proto, aby se s nimi po letech setkali anebo kvůli dědictví.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

šifrovaný text | Foto: Jan Rosenauer

Zajímavé podle Bilkis Novákové je to, že se na matriku obracejí i děti narozené za války mimo manželství: "To jsou takové ty děti, co se narodily, ať to byla služka nebo vážná známost nebo náhodná známost, tak potom k nim dělali uznání otcovství vojáci, kteří se dostali na ruskou frontu a neměli žádnou jinou možnost, než-li přes tu polní poštu udělat uznání otcovství. Potom možná padl, možná nepadl, někdy se vrátil, někdy - ale v málo případech - se vrátil, že uzavřeli manželství, a to dítě bylo pokládáno za dítě manželské. Ale ve většině případů tam otcové padli, takže ty maminky se potom i znovu provdali a dětem měnily příjmení."

Markéta Kaclová, Ivana Bernáthová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme