Němcová chce prosadit, aby poslanci dostávali materiály elektronicky

Způsob práce poslanců by se mohl změnit. Zákonodárce čeká diskuze o změně lhůty potřebné k projednání jednotlivých návrhů. Podle předsedkyně sněmovny za ODS Miroslavy Němcové by se měla prodloužit tak, aby bylo schvalování zákonů přehlednější.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Projednávání úsporných opatření v Poslanecké sněmovně | Foto: Tomáš Adamec

Němcová chce také prosadit další úspory ve sněmovně. Jednotlivé materiály by měly poslanci dostávat elektronicky, ne tištěně. „Každý z těchto sněmovních tisků se 330krát množí pro potřeby poslanců a celé administrativy, která je s tím spojena. Máme spočítáno, že k úspoře by mohlo dojít zhruba ve výši 75 procent oproti současnému stavu,“ řekla Němcová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem pořadu Stalo se dnes byl analytik Českého rozhlasu Petr Nováček

Z odhadovaných nákladů na jedno volební období, které byly kolem tří milionů korun, by tedy podle ní 75 procent zmizelo.

ODS by zároveň chtěla zakázat jednotlivým poslancům předkládat pozměňovací návrhy k zákonům. Nově by to podle ní mohl dělat jen poslanecký klub jako celek. Občanští demokraté ale připouštějí, že by se tím omezila práva poslanců. Analytik Českého rozhlasu Petr Nováček si přesto myslí, že by tato změna byla vhodná:

„Některé věci by se usnadnily, byly by možná pro veřejnost srozumitelnější a hlavně by se předešlo ‚lidové tvořivosti‘ v poslanecké sněmovně. Předešlo by se tomu, že se na poslední chvíli vpašují do zákona věci, které tam buď chtějí mít lobbisté, nebo věci, které jsou dílem okamžité inspirace jednotlivce, nikdo o nich neví, a které pak působí velké potíže a je obtížné je z toho systému vymítit.“

Václava Marešová, Lenka Rafaelová, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme