Němcová hodnotí práci ve sněmovně jako slušnou a solidní

V roce 2011 schválila poslanecká sněmovna 159 zákonů z celkem 269 předloh. 168 zákonných norem přitom navrhla vláda, 16 Senát, 66 poslanci a 19 zastupitelstva. Z tohoto pohledu hodnotí celoroční práci sněmovny předsedkyně dolní komory parlamentu za ODS Miroslava Němcová jako slušnou a solidní. Rozhovor s ní natočila parlamentní zpravodajka Českého rozhlasu Milada Richterová.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sněmovnu řídila první místopředsedkyně ODS Miroslava Němcová

Sněmovnu řídila první místopředsedkyně ODS Miroslava Němcová | Foto: Tomáš Adamec

Hlavní téma tohoto roku bude podle Miroslavy Němcové i pro nás především ekonomický a celkový vývoj v Evropské unii.

Pořád držíme, jak se říká ruku na tepu době a čekáme, co se vždycky v Bruselu dojedná a vyjedná, jaký dopad to bude mít na Českou republiku. Jak se k tomu postavit, co můžeme a nemůžeme ovlivnit. Toto budou nejdůležitější jednání a jejím cílem má být, aby Česká republika prošla složitým obdobím s co nejlepší možnou výchozí pozicí, proto byly dělány reformní kroky a aby opravdu Česká republika neztratila kontakt s aktuálním děním a dokázala velmi rychle pružně zareagovat. Co to bude znamenat pro sněmovnu? Na jedné straně připravenost se o tématech velmi kvalifikovaně bavit, to nebudou triviální věci, tady si nevystačíme s nějakými politickými floskulemi.

Přehrát

00:00 / 00:00

Práci ve sněmovně hodnotí a do budoucna nahlíží předsedkyně PS Miroslava Němcová v rozhovoru s parlamentní zpravodajkou Miladou Richterovou

Já jenom připomenu, že budete mimo jiné muset znovu řešit novelu zákona o státním rozpočtu.

Ano, v souvislosti s tím určitě přijde znovu na přetřes to, jak mohly být dobře spočítány plánované příjmy státní pokladny a na ně navázané výdaje. To určitě bude znovu k řešení. Ale také tady bude k řešení to, že vláda bude daleko více zaměstnána právě tímto angažmá. Ve sněmovně to bude znamenat, že obhajoba jejích zákonů bude trochu složitější, protože daleko více energie bude muset věnovat právě tomu, že bude jezdit do Bruselu, bude vyjednávat, hledat partnery, ať už mezi našimi blízkými sousedy, nebo bude objíždět země. Asi to bude v tomto slova smyslu úplně atypický rok, který je před námi.

Poslanecká sněmovna nakonec po všech těch jednáních a vyjednáváních schválila přímou volbu prezidenta republiky. Tuto novelu ústavy bude posuzovat také Senát. Očekáváte, že tam dojde k nějakému zádrhelu, nebo jak deklaroval předseda ČSSD Bohuslav Sobotka budou senátoři sociální demokracie akceptovat jeho výzvu, aby přímou volbu také podpořili?

Zákon prošel ve sněmovně ústavní potřebnou většinou. Jaké jsou opravdu podmínky a jak silné slovo má předseda ČSSD v senátorském klubu, to já vůbec nemám potuchy. Očekávám, že ta diskuze bude podobná v Senátu, jak to dopadne, vůbec netuším. Vždycky na tyto dotazy říkám: legislativní proces neskončil, dokud neskončil. Je možné úplně cokoli.

Štěch: ČSSD zajistí v senátu pro přímou volbu prezidenta ústavní většinu

Číst článek

Vy jste známá také tím, že i mimo sněmovnu vyvíjíte určité aktivity řekněme lidského, sociálního charakteru. Kterou považujete za velice důležitou, která vás oslovila?

Pro mě tou nejdůležitější, za tu považuji projekt Nickyho rodina do škol. Je to vzdělávací projekt, který jsem prosadila, aby byl součástí vzdělávacího programu na středních i základních školách. Má vést děti k tomu, aby rozuměly tomu, co se dělo během druhé světové války, co to byl holocaust a co toto období znamenalo pro tehdejší Československo. Nickyho rodina se jmenuje proto, že vychází ze stejnojmenného filmu a impulsem, proč jsem se o to začala zajímat, bylo mé osobní setkání se sirem Nicolasem Wintonem. Britem, který z Československa v roce 1938 a 1939 zachránil 669 dětí a chci, aby děti o tom mohly přemýšlet a mohly srovnat věci nyní v České republice. Proto s tímto objektem objíždím různá místa. Druhý projekt, do kterého jsem se pustila nedávno, je pomoci lidem, kteří jsou velmi vážně nemocní. Nachází se jedna možnost, jak je léčit a to využitím specificky pro léčebné účely, využití marihuany.

V tomto směru iniciujete nový zákon.

Ano, zákon k tomu, aby mohlo být pro léčebné účely konopí využito, je připraven, dokonce teď jednáme o tom, kdy ho představíme. Tento rok bude projednáván tady sněmovnou.

Milada Richterová, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme