Němcová před K9 zdůrazňuje, že schválením restitucí by se stát zbavil závazků vůči církvi

Už zítra budou vládní koalice řešit, jak a kdy dostanou církve zpět svůj majetek. Už tak nepřehlednou situace ještě zkomplikoval požadavek Věcí veřejných, které chtějí kvůli církevním restitucím slučovat ministerstva. Místopředsedkyně ODS Miroslava Němcová věří, že se v koalici najde shoda.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předsedkyně PS Miroslava Němcová a poslankyně Kateřina Klasnová (VV) při jednání sněmovny. | Zdroj: ČTK

Požadavek Věci veřejných, které na restituce kývnou jen ve chvíli, kdy se ve státním rozpočtu najdou dvě miliardy ročně, odsoudily ostatní koaliční strany. Prý jde jen o populismus.

Místopředsedkyně ODS a šéfka sněmovny Miroslava Němcová zdůrazňuje, že vyplacením církví by se stát zbavil svých závazků vůči nim, protože je teď ze státního rozpočtu pravidelně financuje.

„ A že to chce prostě odvahu do toho říznou, i když veřejnost tomu netleská, to je tedy svatá pravda,“ tvrdí Němcová a dodává:

„Věřím, že se najde shoda v koalici, bylo to předjednáváno tolikrát a je to v koaliční smlouvě, že si neumím představit, že se nenajde.“

Stát už se s církvemi na restitucích dohodl, připomínají ODS a TOP 09

Číst článek

Ministr financí Miroslav Kalousek z TOP 09 ale čeká, že Věci veřejné dohodu dodrží i s ohledem na délku vyplácení, která je 30 let. Navíc odmítl spojovat téma slučování úřadů s uzavřenou dohodou o církevních restitucích.

Václava Marešová, Martina Spěváčková, Matěj Skalický, Marie Ilkivová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme