Němcová: Soud s Bártou možná změní zákon

Válka mezi současnými a bývalými členy strany Věci veřejné možná vyústí ve změnu zákona. A mohl by nést přívlastek Lex Bárta. Předsedovi poslaneckého klubu Věcí veřejných Vítu Bártovi za možné uplácení hrozí až 6 let vězení. Ani v takovém případě by ale o mandát nepřišel. A to by se mohlo změnit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová | Foto: Noemi Fingerlandová

V Evropské unii je ztráta mandátu ošetřena dvěma různými způsoby. V první skupině jsou země, které mají v ústavě dáno, že pravomocné odsouzení je důvodem pro odebrání mandátu. Druhá skupina zemí to má uděláno jinak.

„Ve volebním zákoně je stanoveno, kdo může být volen do zákonodárného sboru, že může být volen pouze ten, kdo je trestně bezúhonný. A pakliže přestane být trestně bezúhonný, což by znamenalo pravomocné odsouzení, tak tím automaticky mandát zaniká. My takovou úpravu nemáme a ten první krok bude muset být ten, že budeme muset změnit naši úpravu tak, aby případná budoucí rizika z toho, že bude někdo pravomocně odsouzen a zároveň bude členem českého zákonodárného sboru, tak aby byla odstraněna. To znamená změnu ústavy, změnu volebního zákona," řekla v diskusním pořadu Studio Česko předsedkyně Poslanecké sněmovny a 1. místopředsedkyně ODS Miroslava Němcová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Předsedkyně Poslanecké sněmovny a 1. místopředsedkyně Občanské demokratické strany Miroslavy Němcové se ptá moderátor Ondřej Černý.

I pod dojmem probíhajícího soudního řízení s Vítem Bártou by ke změně mohlo dojít. Atmosféra ve Sněmovně je tomu prý nakloněna.

„Nevidím nikoho, kdo by kladl překážku změně ústavy nebo volebního zákona v tomto bodě. Ta změna by se tak dala prosadit poměrně rychle, do konce tohoto roku, možná i dřív, možná do pololetí. Bude to záležet na stanoviscích jednotlivých stran," upřesnila Miroslava Němcová. Se zástupci sněmovních stran o tom předsedkyně dolní parlamentní komory chce jednat do nejdříve.

Kandidaturu peníze nezhatí

O Miroslavě Němcové se v současnosti mluví jako o největší favoritce ODS na to, aby získala stranickou nominaci do prezidentské volby. Kampaň přitom vyjde na miliony korun a předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura tvrdí, že by strana financování kampaně měla většinově nechat na reprezentantovi strany.

„Pro mě osobně představa, že bych si sama sháněla na kampaň peníze a moje politická strana by se na ní takříkajíc nepodílela, tak je těžko zkousnutelná, v podstatě nepřijatelná," řekla Rádiu Česko Miroslava Němcová.

Zároveň má ale jasno v tom, že pokud získá podporu své strany, peníze na kampaň nebudou tím, co by ji od kandidatury odradilo.

„Myslím si, že ne. Já bych nepotřebovala shánět těžké miliony a obcházet vlivové skupiny, a tím pádem se stát tak trochu jejich vazalem do budoucna. To by mi vadilo ze všeho nejvíc," uzavřela v diskusním pořadu Studio Česko předsedkyně Poslanecké sněmovny a 1. místopředsedkyně ODS Miroslava Němcová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Předsedkyně Poslanecké sněmovny a 1. místopředsedkyně Občanské demokratické strany Miroslavy Němcové se ptá moderátor Ondřej Černý.

Marián Vojtek, Ondřej Černý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme