Němcová už Ratha do sněmovny pustit nechce a žádá, aby zůstal ve vazbě

Vůbec poprvé v historii by poslance mohla do sněmovny doprovodit ozbrojená stráž. Stane se tak v případě, že se strany dohodnou na tom, že na půdě dolní komory vyslechnou vazebně stíhaného Davida Ratha. Předsedkyně sněmovny ale před propuštěním Ratha z vazby varuje, pro je naopak ČSSD i šéf klubu TOP 09.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sněmovní mandátový a imunitní výbor vyslechl v budově ministerstva vnitra Spiritka stíhaného poslance Davida Ratha | Zdroj: ČTK

Na rozhodnutí mají poslanecké kluby zhruba týden. Na červnové schůzi totiž budou hned v úvodu hlasovat o tom, zda Ratha zbaví imunity. O možnostech, jak by jednání mohlo probíhat, dnes jednal organizační výbor. Ve hře jsou zatím dvě varianty – veřejné a uzavřené jednání.

Šéfka sněmovny Miroslava Němcová z ODS tvrdí, že na tahu je teď David Rath. Ten totiž musí nejdříve požádat vazební věznici, aby ho na jednání pustila, a souhlas šéfa vazební věznice by poté musela schválit i státní zástupkyně.

„Pokud rozhodnou, že pustí Davida Ratha z věznice, potom přichází sem před sněmovnu a tady teprve před dveřmi sněmovny začíná náš úkol. A náš úkol nemůže spočívat v tom, že řekneme – tady nesmí být, nebo musí být, to už je daná věc. Jestliže ho uvolní vazební věznice, tak tady prostě bude. A jestliže tady bude, tak naším úkolem je rozhodnout, jestli bude moci vystupovat veřejně, nebo neveřejně,“ vysvětluje Němcová.

Šéfka dolní komory řekla, že osobně si nepřeje, aby Rath ještě někdy překročil práh sněmovny, nebo aby na jejím jednání dokonce vystoupil.

„My máme mít zájem na tom, aby nebyli ovlivněni svědci. Abychom my jako sněmovna nepřispěli k tomu, aby obhájci Davida Ratha nemohli postavit obhajobu na tom, že ve veřejném jednání sněmovny zazněly věci, které vlastně zpochybňují účel vazby, a proto proč byl vlastně ve vazbě, když může říkat cokoli kdykoli na mikrofon,“ říká Němcová.

ČSSD Rathovo vystoupení podporuje

Naopak sociální demokraté chtějí, aby jejich bývalý kolega David Rath na jednání sněmovny vystoupil. Místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek tvrdí, že sněmovna má u každého poslance dodržovat jeho práva. Přiznal také, že od Ratha dostal dopis, ve kterém stíhaný poslanec vysvětluje, proč se chce jednání účastnit.

„David Rath mi v tom dopise sděluje důvody, proč stojí o to se účastnit jednání sněmovny a proč o to bude usilovat. Co je podstatné pro sněmovnu, je především to, že ví, že pro sociální demokracii to není příliš příznivá věc, přesto říká důvody, proč si myslí, že to je pro něho zásadní a proč na tom bude trvat a bude se o to snažit,“ tvrdí Zaorálek.

Také šéf poslanců TOP 09 a Starostů Petr Gazdík souhlasí s tím, aby se Rath mohl jednání účastnit. Podobně se ve středu vyjádřil i premiér a šéf ODS Petr Nečas. „Bude se to muset řešit po širší dohodě politických stran, protože takovou situaci jsme zatím nezaznamenali. Dovedu si představit například to, že by se tento problém řešil na uzavřeném zasedání sněmovny,“ uvedl Nečas.

Martina Spěváčková, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme