Němčovice budují pohádkovou autobusovou zastávku. Vzor má v chaloupce Křemílka a Vochomůrky

Za Chrástem, Břasy a ještě kousek dál byla jednou jedna pařezová chaloupka. Nebyla ovšem jen tak obyčejná, byla totiž autobusová. Tak je možné popsat novou autobusovou zastávku, pro kterou jako vzor posloužily kresby Zdeňka Smetany.

Němčovice Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Němčovice budují pohádkovou autobusovou zastávku

Němčovice budují pohádkovou autobusovou zastávku | Foto: Jan Markup | Zdroj: Český rozhlas

Zastávka je zatím rozestavěná. Už teď má ale svoje pohádkové obrysy, a už teď nutí některé řidiče v Němčovicích na Rokycansku buď zastavit, nebo alespoň zpomalit. S nápadem postavit pařezovou chaloupku namísto klasické autobusové zastávky přišel bývalý starosta obce Karel Ferschmann, a jak řekl, přišel na to náhodně.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Němčovicích na Rokycansku se můžete alespoň na malý okamžik ocitnout jako v pohádce. Stačí vystoupit na autobusové zastávce

„Vzhledem k tomu, že došlo k rekonstrukci silnice druhé třídy Liblín- Břasy včetně autobusových zálivů, měli jsme za úkol postavit novou autobusovou čekárnu, neboť ta stará tady byla už mnoho let a dosloužila. A tak jsme se rozhodli postavit tu pařezovou chaloupku,“ vysvětlil pro Český rozhlas Plzeň Karel Ferschmann.

Spodní část chaloupky je z tvárnic, má jeden vchod a několik oken, která budou časem zasklená. Střechu podpírají pečlivě vybrané větve jasně daných tvarů a celkový dojem podtrhuje klasický komín, který je postavený - jak jinak než nakřivo. 

Jako pařez

Ke stavbě chaloupky všichni přistupovali opravdu zodpovědně, a tak už při přípravě jako vzor posloužily kresby od Zdeňka Smetany, který namaloval pařezovou chaloupku pro známý večerníček o Křemílkovi a Vochomůrkovi. „Dbáme na to, aby poměry byly přibližně stejné jako ve večerníčku Pohádky z mechu a kapradí. Bílé tvárnice zmizí, protože se bude tvar dobrušovat, přes to se natáhne perlinka a klasická fasáda. Ta bude samozřejmě hnědá, přesně tak, jak by měl pařez vypadat,“ doplnil Ferschmann.

Lesk i rez hotelu Thermal. Jak vypadá perla brutalismu před rekonstrukcí?

Číst článek

Pohádková zastávka má i první patro s malým okénkem s výhledem na fotbalové hřiště, které je hned vedle. V přízemí budou lavice, osvětlení, a navíc dubové postavičky Křemílka a Vochomůrky, které vytvoří řezbář Ivan Šmíd. A protože jsou obyvatelé Němčovic kreativní, už teď se množí řada nápadů, jak využít první patro a čím dalším domek vyzdobit.

Zastávka by měla být v provozu příští rok v červnu a podle Karla Ferschmanna vyjdou náklady na její stavbu hrubým odhadem na něco přes sto tisíc korun.

Kateřina Jiřincová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme