Němec jako ministr zasáhl ve prospěch drogových bossů

Bývalý ministr spravedlnosti Pavel Němec těsně před svým odchodem z funkce zasáhl ve prospěch dvou odsouzených albánských drogových bossů Fatona Gašiho a Fadila Kqiky. Při intervenci využil mimořádného opravného prostředku, který má v rukou pouze ministr spravedlnosti, takzvané stížnosti pro porušení zákona k Nejvyššímu soudu. Učinil tak ale, aniž by on nebo jeho podřízení prostudovali písemné usnesení soudů, které oba případy rozhodovaly.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pavel Němec

Pavel Němec

Soudy vydaly písemné verdikty v případech drogových bossů o více jak týden později po podání ministrových stížností. Že se tak stalo, potvrzuje mluvčí pražského vrchního soudu, který rozhodoval případ Albánce Gašiho, Jan Fořt.

"Pokud byla stížnost podána před 14. zářím, kdy jsme odeslali spis společně s naším rozhodnutím soudu prvního stupně, tak nemohlo mít ministerstvo v žádném případě k dispozici opis našeho rozhodnutí. Udivuje mě to, protože běžná praxe je, že stížnost pro porušení zákona se sepisuje se znalostí spisu," řekl Fořt.

Němcovy kroky prověřuje od října na popud Nejvyššího státního zastupitelství žalobce pro Prahu 2 Tomáš Bláha. Z ministerstva spravedlnosti už dostal 25 spisů, o které požádal. Vyžádá si ale pravděpodobně i další spisový materiál.

Němec od nástupu do funkce podal přes 390 stížností pro porušení zákona ve prospěch odsouzených lidí. Jeho předchůdce Otakar Motejl jich ve srovnatelném období podal zhruba o dvě stovky méně. Podklady k mimořádným vstupům do soudní pravomoci připravuje ministrovi standardně odbor stížností a dohledu. Teprve po důkladné analýze úředníků zpravidla ministr rozhodne, zda stížnost podá nebo ne.

Rádio Česko ale zjistilo, že Němec dokonce z vlastní iniciativy nařídil podání padesáti stížností, aniž by je předtím zpracovával příslušný ministerský odbor. Exministr tvrdí, že Nejvyšší soud velké většině stížností vyhověl.

"O vině a trestu rozhoduje soud a i jakkoliv sprostému vrahovi je potřeba, aby se dostalo spravedlivého procesu. A pokud jsou zjištěny chyby v řízení, tak nezbývá, než podat stížnost pro porušení zákona k Nejvyššímu soudu, aby svým rozhodnutím takováto pochybení napravil," říká Němec o využití mimořádného opravného prostředku.

Podrobnosti o případu si můžete poslechnout v dnešním pořadu Pod kůži, který Radiožurnál vysílá krátce po půl jedenácté.

Martin Hromádka, Jan Hrbáček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme