Němec odmítl omluvu za kritiku Krause, na kandidátku se nevrátí

Poslanec ČSSD Oldřich Němec se nehodlá omlouvat za kritiku svého stranického kolegy Michala Krause kvůli takzvané kakaové aféře. Řekl to dnes na schůzce s premiérem Jiřím Paroubkem. Znamená to, že nedostane možnost kandidovat za stranu ve volbách. Kromě toho Němcovi hrozí kvůli neshodám v krajské organizaci i vyloučení z ČSSD. Premiér mu ale v této věci slíbil pomoc.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Oldřich Němec | Zdroj: ČTK

Předsednictvo ČSSD vyškrtlo Němce z liberecké kandidátky v sobotu. Důvodem byla poslancova kritika v souvislosti se zpochybňovanou cestou Krause do africké Ghany.

Premiér a volební lídr ČSSD Jiří Paroubek dnes z rozhodnutí předsednictva hájil. Odmítl také Němcovo tvrzení, že uvnitř ČSSD se šíří atmosféra strachu.

"V každé rozumné politické straně se prostě o některých věcech před volbami nemluví," řekl Paroubek před schůzkou na úřadu vlády. I přesto podle serveru iDnes připustil, že by se Němec mohl na kandidátku vrátit. Ovšem jen za předpokladu, že se za kritiku Krause omluví.

Tuto možnost ale Němec na jednání s premiérem odmítl. "Naznačil mi, že by asi bylo dobré si s panem kolegou Krausem sednout a nějak si to vyříkat, možná se i omluvit, ale já jsem hned do toho skočil a říkám, že není důvod a není za co se omlouvat," potvrdil Němec.

Přesto byl s výsledkem schůzky spokojený. Paroubek mu totiž slíbil, že se zaslouží o to, aby nebyl vyloučen ze strany, jak to už dřív kvůli jiné věci navrhla stranická organizace na Liberecku. "Ujistil mě, že udělá maximum pro to, aby to liberecké usnesení bylo zrušeno, a to je pro mě velice významný signál v tuto chvíli," prohlásil poslanec.

Situací se bude večer zabývat poslanecký klub ČSSD. Kraus je od pátku už jen řadovým poslancem ČSSD. Na funkce předsedy klubu, ale i rozpočtového výboru sněmovny, se rozhodl rezignovat kvůli cestě do Ghany, kde byl spolu s podnikatelem Františkem Rigem u jednání o investicích do továrny na kakao. Kraus tvrdí, že se v Africe ničeho špatného nedopustil, některým jeho stranickým kolegům se ale jeho vysvětlení nezdají věrohodná.

Martin Hromádka, Lucie Husárová 1 Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme