Německá policie zatkla exsenátora Nováka. Loni na Štědrý den ho chytila ve Frankfurtu na letišti

Německá policie zadržela již loni 24. prosince Alexandra Nováka kvůli dotační kauze ROP Severozápad. Podnikatele podezřelého, že se podílel na dotačních machinacích na severu Čech, chytili němečtí policisté na letišti ve Frankfurtu nad Mohanem na základě evropského zatykače poté, co přiletěl z Los Angeles.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Koláž Novák - Ježek

Koláž Novák - Ježek | Foto: koláž Český rozhlas

"Byl dne 24. 12. 2016 na základě Evropského zatýkacího rozkazu vydaného Okresním soudem v Ústí nad Labem dne 22. 12. 2016 zadržen po příletu z Los Angeles na mezinárodním letišti Frankfurt nad Mohanem v SRN," stojí v usnesení soudu, jež má Zpravodajský web Českého rozhlasu k dispozici. Na případ upozornil server iDnes.cz. Advokát Michael Kis, jenž Nováka v minulosti zastupoval, odmítl informaci komentovat.

Novák se vzdal českého občanství, aktuálně má německé. I s tím se musí česká justice vypořádat v takzvaném procesu vydání.

Proč musel bývalý člen ODS Ježek do vazby? Byl prostým podnikatelem, ale politici jednali na jeho příkazy, popsal soudce

Číst článek

Policii se loni nepodařilo Novákovi jako jedinému doručit obvinění, během policejní akce byl totiž pracovně ve Spojených státech. Exsenátor ODS je společně s dalším mocným severočeským podnikatelem Danielem Ježkem hlavní postavou kauzy ROP, v níž policie obvinila 24 lidí včetně vysoce postavených regionálních úředníků a politiků. Podle obvinění dokázali díky svému vlivu zmanipulovat přes 500 projektů a způsobili škodu 14 miliard korun.

"U Nováka s Ježkem se soustředily požadavky vzešlé z politicko-podnikatelského prostředí na to, kterým projektům mají být přiznány dotace, a oni pak za účelem jejich splnění zadávali Kušnierzovi s Vráblíkem pokyny v podobě rozkazů, které musely být bezpodmínečně a bez diskusí plněny," píše policie v textu obvinění, o němž již Zpravodajský web Českého rozhlasu informoval.

Kauza ROP: policii na stopu Nováka s Ježkem přivedl starosta. Unesl mě, tvrdí Kušnierz

Číst článek

Policie skupinu obvinila z poškozování zájmů EU, uplácení či zneužití pravomoci. Obstavila také desítky nemovitostí stíhaných podnikatelů a politiků. V případě Ježka se například jedná o majetek v hodnotě 6 milionů korun.

Novák byl v minulosti odsouzen za přijetí víc než čtyřicetimilionového úplatku ke čtyřem rokům vězení. Soud ho v roce 2015 pustil na svobodu po dvou letech strávených ve vězení.

„Ve věci trestního stíhání osob v souvislosti s činností Regionální rady regionu soudržnosti Severozápad státní zástupce Vrchního státního zastupitelství v Praze sděluje, že ve Spolkové republice Německo je aktuálně vedeno řízení proti jedné osobě na základě českými justičními orgány vydaného Evropského zatýkacího rozkazu,“ uvedlo v pondělí bez dalších podrobností pražské vrchní zastupitelství na serveru Justice.cz.

Ondřej Golis Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme