Německo apeluje na českou vládu, aby přehodnotila Temelín

Německé velvyslanectví předalo českému ministerstvu zahraničí stanovisko své vlády k temelínské jaderné elektrárně. Mluvčí resortu Aleš Pospíšil předpokládá, že vláda Miloše Zemana se bude německým stanoviskem zabývat zítra.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Spolková vláda v oficiálním dokumentu sice uznává právo České republiky rozhodovat o využívání jaderné energie, ale zároveň se cítí zavázána vyjádřit obavy v zájmu svých občanů, kteří žijí v blízkosti Temelína. Prosí proto český kabinet, aby s ní zahájil konzultace o Temelínu. V žádném případě ale tuto otázku neváže na rozhovory o vstupu České republiky do Evropské unie. Jak po úterním zasedání předsednictva vlády řekl vicepremiér Vladimír Špidla, rozhodnutí o Temelínu je plně v kompetenci České republiky.

Naše berlínská zpravodajka Zita Senková získala text tohoto apelu. Německo v něm uznává právo České republiky rozhodnout o využití jaderné energie. Fakt, že atomová elektrárna Temelín je vzdálena pouze 60 km od německé hranice, je nicméně důvodem k obavám a zvýšené pozornosti spolkové vlády, která od občanů z příhraničních oblastí obdržela několik podpisových listin s protesty proti provozu jihočeské elektrárny.

Nezávisle na všeobecném riziku, které je spojeno s využitím jaderné energie, spolková vláda spatřuje v případě Temelína určité deficity, zejména pokud jde o konstrukci parovodu a funkci bezpečnostních ventilů. Jak se dále praví ve vládním prohlášení, Temelín by ani podle německých předpisů, ani podle mezinárodních standardů nedostal na německém území povolení k provozu. Vzhledem k těmto nedostatkům německá vláda naléhavě apeluje na český kabinet, aby zastavil provoz Temelína.

Naše ministerstvo zahraničí dosud nedostalo oficiálně žádný dokument německé spolkové vlády, který by se zabýval údajně nedostatečnou bezpečností JE Temelín. Potvrdil nám to mluvčí naší diplomacie Aleš Pospíšil: "Zatím o žádném oficiálním stanovisku mluvit nemůžeme. I když jsou nám některé postoje německé vlády, které se týkají jaderné elektrárny Temelín, známy, je nutné počkat právě na to oficiální stanovisko. Troufám si říci, že by to mohlo být ještě tento týden." O této zprávě informovala rozhlasová stanice BBC.

Německý ministr zahraničí Joschka Fischer v Bruselu zdůraznil, že německá vláda nevydala usnesení s požadavkem na zastavení Temelína. Záležitost označil za apel na český kabinet, aby znovu zhodnotil své rozhodnutí ohledně Temelína s perspektivou odstavit ho ze sítě. Šéf německé diplomacie přitom odmítl představu, že by Německo podmiňovalo uzavřením Temelína další proces rozšiřování EU. Zmírnil tak původní informace, které přímo hovořily o vládním usnesení o výzvě k zastavení elektrárny. Původně je potvrdilo německé ministerstvo životního prostředí a za stanovisko berlínského kabinetu je označila i mluvčí spolkové vlády.

Právě takové informace s požadavkem na odstavení Temelína ještě před Fischerovým upřesněním přívítala rakouská ministryně zahraničí Benita Ferrerová-Waldnerová. Rakousko však podle ní nejprve vyčká konce procesu z Melku. Zmocněnec hornorakouské vlády pro příhraniční jaderná zařízení Radko Pavlovec ale tvrdí opak. K odstavení Temelína podle něho vyzve českou vládu Rakousko během několika dnů nebo týdnů. Jak dále prohlásil, Rakušané v krátké době dohodu z Melku vypovědí.

Akcie na burze v pondělí odpoledne zrychlily propad. Burzovní indexy srážel především kurs ČEZu. Akcie reagovaly na zprávy kolem jaderné elektrárny v Temelíně. Podle Dana Karpíška z Komerční banky není vyloučené, že kurs bude klesat i v dalších dnech. "Akcie společnosti ČEZ dnes na pražské burze oslabily o téměř 13 procent. Temelín je pro akcie ČEZu velice citlivou a klíčovou záležitostí. To znamená, že další negativní zprávy na toto téma mohou akcie společnosti poslat klidně i níže."

Žádost německé vlády o zastavení provozu v jaderné elektrárně Temelín může významně ovlivnit budoucnost elektrárenské společnosti ČEZ. Kromě výrazného poklesu kursu akcií může být dalším důsledkem snížení vývozu elektřiny do okolních zemí. Jak ale Českému rozhlasu řekl mluvčí ČEZu Ladislav Kříž, společnost se skutečným zastavením Temelína nepočítá. "My takovéto scénáře nemáme a nevidíme pro ně ani důvod. My řešíme technické záležitosti, bezpečnost elektrárny a z tohoto důvodu není žádný relevantní důvod, abychom my uvažovali o tom, že Temelín nespustíme."

Pokud by provozovatel a majitel Temelína firma České energetické závody zastavila provoz této elektrárny, vznikla by jí škoda 115 miliard korun. Část z těchto nákladů by podle analytiků musel uhradit stát. Jinak by to znamenalo finanční krach ČEZu a stát by tak přišel o příjmy z chystané privatizace.

Markéta Kaclová, Milan Kopp, Zita Senková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme