Německá ministryně zahraničí Baerbocková navštíví Česko. Bude jednat s Lipavským a navštíví Lidice

Německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková (za Zelené) bude v úterý v Černínském paláci v Praze jednat s šéfem české diplomacie Janem Lipavským (Piráti). Hovořit budou o česko-německých vztazích, situaci na Ukrajině, prioritách českého předsednictví v Radě EU a podepíšou pracovní program Strategického dialogu na období 2022-2024.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková

Německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková | Foto: Gonzalo Fuentes | Zdroj: Reuters

Spolu také navštíví Lidice, kde uctí památku obětí vypálení obce v roce 1942. Ve čtvrtek to sdělila Kristýna Lekešová z odboru komunikace ministerstva zahraničí.

Největší dovozce ruského plynu v Německu čelí krizi, vláda převezme téměř třetinový podíl

Číst článek

Koncem března Lipavský navštívil svou německou kolegyni v Berlíně, tématem tehdy byly energetická bezpečnost a migrace spojená s válečným konfliktem na Ukrajině.

Lipavský uvedl, že Evropa může dosáhnout energetické bezpečnosti jen společně a jednotně musí rovněž hledat způsoby, jak odklonem od ruských fosilních surovin zabránit ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi financovat invazi na Ukrajinu. Schůzka se uskutečnila na okraj berlínské konference o energetické transformaci.

S Baerbockovou hovořil Lipavský koncem března i o terminálech na zkapalněný zemní plyn (LNG). Německý kancléř Olaf Scholz po ruské invazi oznámil, že Německo chce ještě letos začít stavět dva takové terminály.

Zajištění energetické bezpečnosti

Dohodu o energetické bezpečnosti pak český ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) a německý ministr pro hospodářství a ochranu klimatu Robert Habeck podepsali 11. července v Praze.

Německo oznámilo nová opatření na úsporu energií, vláda aktivuje i rezervy hnědého uhlí

Číst článek

Silná evropská solidarita je podle Habecka klíčem k úspěšnému východisku ze současné situace. Přiznal, že Německo se v dodávkách plynu dříve velmi orientovalo na Rusko, což považuje za velkou politickou chybu.

Baerbocková ve středu na závěr klimatického fóra, kterého se účastnili zástupci čtyř desítek zemí, vyzvala mezinárodní společenství, aby nezpomalovalo boj proti klimatickým změnám kvůli jiným krizím, jako je nyní krize energetická. V této souvislosti také připomněla současnou vlnu veder a sucha, s níž se potýká část Evropy.

Politička uvedla, že Německo se bude dál držet svého závazku dosáhnout uhlíkové neutrality do roku 2045. Scholz během fóra mimo jiné slíbil, že využívání energie z fosilních paliv, k němuž se i Německo vrátilo kvůli současné energetické krizi, bude jen dočasným řešením.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme