VIDEO: Po zpřísnění podmínek se na hranicích s Německem tvoří fronty. Pendleři čekají až tři hodiny

Kvůli zpřísnění povinnosti testování na covid-19 pro české pendlery se tvoří dlouhé fronty před některými německými testovacími stanicemi. Informuje o tom agentura DPA, podle níž německá policie odpoledne hovořila zhruba o 500 lidech, kteří kvůli testům projížděli prostorem někdejšího hraničního přechodu Schirnding v bavorském okrese Wunsiedel.

Berlín (Aktualizováno: 20:02 24. 1. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fronta na hraničním přechodu mezi Bavorskem a Českem. | Foto: Nicolas Armer | Zdroj: ČTK/DPA

Místostarosta sousedního Chebu Jiří Černý DPA řekl, že lidé čekají při teplotách pod nulou dvě až tři hodiny. Dlouhá fronta je podle Černého nepříznivá i z hygienických důvodů. Lidé stojí „docela těsně u sebe“, upozornil komunální politik. „Včera (v sobotu) jich bylo velmi mnoho a dnes je jich ještě víc,“ poznamenal Černý.

Česká republika se v neděli pro Německo oficiálně stala vysoce rizikovou oblastí kvůli vysokým počtům nakažených covidem-19. Pro pendlery to znamená zpřísnění testovací povinnosti. Při dojíždění do Bavorska se musejí nechat testovat každých 48 hodin. Sasko žádá dva testy na koronavirus týdně.

Černý, který sám pracuje u záchranné služby, se vyjádřil i k situaci na české straně. Chebská nemocnice je podle něj přeplněná a přicházejí další pacienti. „Je to velmi špatné,“ zhodnotil situaci místostarosta.

Na otázku, zda právě přeshraniční pendleři představují zvláštní riziko, odpověděl neurčitě. „Dnes je málo smysluplné se ptát, zda ten virus zavlekl ten nebo onen. Musíme řešit problémy, které jsou před námi,“ zdůraznil Černý.

Podle zjištění ČTK se v neděli dopoledne fronty pendlerů netvořily na největších hraničních přechodech v Plzeňském kraji. Hlavní nápor se však očekává v pondělí brzy ráno, kdy vyrazí pendleři do továren. V neděli jezdí většinou pouze zdravotníci a pracovníci sociálních služeb. „Kolony nikde nejsou, vypukne to až zítra (v pondělí),“ řekla krajská policejní mluvčí Dagmar Brožová.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme