Švédsko 3:7 Česko

Německo odškodní české Romy, kteří přežili holokaust. Mají dostat 2500 eur

Německo zřejmě vyplatí odškodnění deseti až patnácti českým Romům, kteří přežili holokaust. Každý má dostat 2500 eur, tedy v přepočtu téměř 68 tisíc korun. Peníze by měl poskytnout německý Fond pro nežidovské oběti. Informaci přinesl jako první server HlídacíPes.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Romský holokaust

Romský holokaust | Foto: public domain

Vyjednávání podle mluvčí českého ministerstva zahraničí Michaely Lagronové trvala několik měsíců.

„Minulý rok se na nás obrátily romské organizace s tím, že by potřebovaly pomoct s vyjednáváním s německou stranou ohledně odškodnění obětí holokaustu,“ popsala Lagronová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Německo odškodní české Romy, kteří přežili holokaust. Podrobnosti doplnil Jiří Šitler, bývalý zmocněnec pro záležitosti holokaustu

Rozhovory s německou stranou trvaly podle Jiřího Šitlera, velvyslance ve Švédsku a bývalého českého zmocněnce pro záležitosti holokaustu, tak dlouho kvůli tomu, že šlo o složitý právní a technický proces.

„Nemůžu říct, že by jednání byla složitá, co se týče ochoty německé strany. Spíše šlo o to najít způsob, jak ještě dnes v rámci stávajících německých zákonů a bez nutnosti nové smlouvy tyto lidi odškodnit,“ konstatoval ve vysílání Českého rozhlasu Plus Šitler.

Odškodnění se ale nakonec podařilo ministerstvu zahraničí dojednat. „Před pár týdny došlo z německé strany k potvrzení toho, že obětem romského holokaustu bude skutečně vyplaceno odškodnění ve výši zhruba 2500 eur na osobu,“ dodala Lagronová.

Peníze pomáhal vyjednat Výbor pro odškodnění romského holokaustu. Předseda organizace Čeněk Růžička podotkl, že odškodnění dostanou lidé v pokročilém věku.

„Jde o lidi, kterým je 80 nebo 85 let. Dokonce tři z těch žadatelů už jsou upoutáni na lůžko,“ popsal předseda organizace Čeněk Růžička.

Šitler také upozornil, že odškodnění získají jen přímí přeživší. „Nejde o žádné potomky nebo dědice, jde o ty, kteří přímo přežili tábor v Čechách, tedy Lety, obdobný tábor na Moravě u Kunštátu a samozřejmě Osvětim,“ vyjmenoval bývalý zmocněnce pro záležitosti holokaustu.

Peníze má získat 10 až patnáct Romů, podle Šitlera jich ale může být mnohem víc. „Patnáct je těch, o kterých dnes víme, ale myslím, že jich může být nakonec několik desítek. O stovky ale dnes už rozhodně nepůjde,“ upřesnil.

Většina Romů už podle Růžičky ví, jak s penězi naloží. „Většina z nich mi řekla, že peníze si nechá na vlastní pohřeb,” popsal Růžička pro server HlídacíPes a vysvětlil: „Pro nás Romy je totiž pohřeb velmi důležitý, u nás není možný pohřeb jen spálením. Musí to být velkolepá událost s hodně lidmi, dřevěnou rakví, živými květinami a podle všech tradic.”

Původním záměrem bylo podle něj dosáhnout stejných kompenzací, jaké Německo vyměřilo židovským obětem ze zemí bývalého východního bloku. „Dostávají každý měsíc příplatek k důchodu 300 eur (8100 Kč). To je samozřejmě v pořádku, to je oprávněné," uvedl Růžička.

Romové byli podobně jako Židé v období druhé světové války tvrdě postiženi nacistickou rasovou politikou. V roce 1942 provedli četníci v tehdejším protektorátu soupis všech „cikánů, cikánských míšenců a osob žijících po cikánském způsobu".

Dostalo se do něj 6500 lidí. Část z nich skončila ve sběrných táborech v Letech u Písku a v Hodoníně u Kunštátu. Transporty odvezly do koncentračního tábora v Osvětimi bezmála 5000 Romů. Do vlasti se jich vrátilo jen 583.

Tereza Chlubná, Martin Balucha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme