Německý kancléř Schröder navštíví Prahu a Terezín

Na krátkou návštěvu České republiky dnes přiletí německý kancléř Gerhard Schröder. V Praze se nejdříve setká s předsedou české vlády Jiřím Paroubkem. Oba sociálnědemokratičtí premiéři pak společně odjedou do Terezína, kde uctí památku obětí nacistické perzekuce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Gerhard Schröder | Zdroj: ČTK

Německý kancléř a český premiér položí věnce k památníku obětem nacistického teroru na Národním hřbitově a navštíví Muzeum ghetta. Na závěr položí kytici k pamětní desce česko-německého sociálního demokrata židovského původu Ludwiga Czecha, který v Terezíně zahynul.

Dá se očekávat, že Schröder a Paroubek spolu budou hovořit o spolupráci obou zemí či ratifikaci evropské ústavy. Minulý týden němečtí poslanci euroústavu schválili, ani v horní komoře německého parlamentu se nečekají problémy. Češi zatím nevědí, zda o dokumentu rozhodnou v referendu, nebo zda smlouvu budou ratifikovat jejich volení zástupci v parlamentu.

Politici obou zemí označují česko-německé vztahy za nejlepší v dosavadní historii, spojuje je členství v Evropské unii i v NATO, čilá hospodářská, regionální a přeshraniční spolupráce. Emoce na obou stranách státních hranic nicméně dodnes vyvolává poválečné vyhnání sudetských Němců z tehdejšího Československa.

V pondělí byla před budovou ministerstva zahraničí v Praze odhalena socha druhého československého prezidenta Edvarda Beneše, jehož poválečné dekrety souvisely s odsunem sudetských Němců a vyvlastněním jejich majetku. Předáci sudetských Němců i bavorský premiér Edmund Stoiber to označili za provokaci.

Martin Hromádka, Lubica Bergmanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme