Německý prezident Rau jednal v Praze

Česko-německé vztahy jsou i přes slovní přestřelky některých politiků obou zemí na dobré úrovni. Shodli se na tom v Praze německý a český prezident Johannes Rau a Václav Havel. Napětí do vzájemných vztahů podle nich vnáší jen současná předvolební kampaň v obou zemích. Spolkový prezident byl u nás na jednodenní návštěvě.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

český a německý prezident

český a německý prezident | Foto: Stanislav Zbyněk

Zhoršení vztahů přinesla debata kolem některých Benešových dekretů a odsunu sudetských Němců. Premiér Miloš Zeman je například označil za Hilterovu pátou kolonu.

Jak přiznal Johannes Rau, měl ze slovních přestřelek politiků občas tísnivý pocit. "Někdy jsem cítil, že je nebezpečí, že bychom se mohli dostat do situace, kterou jsem považoval za překonanou. Podle mě se příliš diskutovalo o právních otázkách, a příliš málo o lidském utrpení."

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Rau o česko-německých vztazích

Rau v této souvislosti připomněl Česko-německou deklaraci, kde bylo řečeno, že vzájemné vztahy nebudeme zatěžovat politickými a právními otázkami z minulosti. Podle prezidenta Havla to ale neznamená, abychom se minulosti nevěnovali vůbec. "Oč běží, je, aby šlo opravdu o věcnou analýzu a o věcné, racionální vyvozování důsledků z té analýzy."

Oba prezidenti míní, že napětí zhoršuje současná předvolební kampaň v obou zemích, jinak jsou vztahy mezi Českem a Německem dobré. Podle spolkového prezidenta k tomu například přispívají Česko-německý fond budoucnosti a diskusní fórum, které vznikly po podpisu deklarace.

Johannes Rau a Václav Havel odpoledne společně položili základní kámen česko-německé školy v Praze Stodůlkách a v Národním muzeu pak slavnostně zahájili výstavu Samizdat, která přibližuje alternativní kulturu ve střední a východní Evropě od šedesátých do konce osmdesátých let.

O jejím smyslu Radiožurnálu více řekl autor výstavy Wolfgang Eichwede. "Výstava ukazuje svět takový, jaký byl v undergroundu. Je to svébytný svět, který přispěl k pěstování individuálního vědomí, ale dnešní Evropa by bez něho nebyla tak svobodná, tak civilní, jak je. Smyslem a cílem této výstavy je nejen připomenout minulost, ale díky minulosti udělat něco dobrého pro budoucnost. To, že zahájení budou přítomni prezidenti České republiky a Německa, ukazuje možnosti, jaké má kultura vůči politice."

Markéta Kaclová, Klára Stejskalová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme