Německý prezident se přijede do Lidic poklonit památce zavražděných

Vyhlazení Lidic před sedmdesáti lety neustále připomíná neodpustitelné křivdy, kterých se na českém národě dopustili nacisté. A proto právě tam jezdí němečtí politici a státníci, kteří se pokoušejí o usmíření. Teď se do Lidic chystá vůbec poprvé německý prezident Joachim Gauck.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pietní akt u památníku v Lidicích | Foto: Jana Káninská

„V Lidicích vítáme každého, kdo přichází s otevřeným srdcem, s pochopením pro historii a s tím, že přijde pietně,“ uvedl předseda občanského sdružení Lidice Antonín Nešpor.

Prvním významným německým politikem, který se přijel do Lidic poklonit památce zavražděných lidických mužů a žen, byl kancléř Helmut Kohl v roce 1988.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek Pavla Pavlase a Pavla Poláka o Lidicích před návštěvou němekcého prezidenta v Odpoledním Radiožurnálu

Do Lidic jezdí i zástupci sudetoněmeckého landsmanšaftu a loni sem zavítal poprvé bavorský premiér Horst Seehofer.

Prezident Gauck napsal do České republiky k červnovému sedmdesátému výročí lidické tragédie, že ho „myšlenka na opovrženíhodné teroristické činy z Lidic a Ležáků naplňují hlubokým zármutkem a studem“.

Joachima Gaucka bude v Lidicích vítat ředitel památníku Milouš Červencl.

„Bude pokládat věnec s panem prezidentem Klausem na společném hrobě. Přesunou se k sousoší, kde položí kytici. A myslím si, že hlavní účel je, aby se sešli oba páni prezidenti s posledními žijícími lidickými občany, kteří přežili druhou světovou válku. Máme příslib, že přijede zhruba sedm až devět pamětníků,“ řekl Milouš Červencl.

Pavel Polák, Pavel Pavlas, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme