Němečtí policisté vrátili další české Romy

Pracovníci německé pasové kontroly nevpustili na hraničním přechodu Rozvadov 15 ze 26 Romů, kteří cestovali autobusem z Ostravy do Velké Británie. Důvodem zamítnutí vstupu do Německa byl patrně nedostatek finančních postředků. Ostatní cestující pokračují v cestě. Romský aktivista z regionálního sdružení Dženo Mikuláš Horváth, který na plánovaný odjezd několika desítek lidí upozornil, takový konec cesty očekával. Údajně měl signály o spolupráci anglických imigračních úřadů s německou celnicí a Romy o ní informoval.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

na hranicích... | Foto: Petr Eret

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Sobotka: Čeští Romové na hranicích

Jde o další případ. Už v pátek Němci nevpustili na svoje území celkem 79 Romů ze tří autobusů. Mluvčí pohraničníků uvedl, že cestující neměli dostatek finančních prostředků nebo potřebné pojištění, a proto nebyli do Německa vpuštěni. Několik rodin odvezl zelenobílý vůz německé policie na českou stranu a předal je českým úřadům.

Mezi v pátek zadrženými Romy z prvního autobusu, vypraveného z Teplic a Litoměřic, bylo deset dospělých a dvanáct dětí. Někteří z nich potvrdili, že chtěli požádat ve Velké Británii o azyl. Ostatní udali jako důvod cesty návštěvu příbuzných, kteří už na ostrovech žijí.

Další skupinu čtyřiatřiceti Romů z druhého autobusu, který v pátek ráno vyrazil z Ostravy, potkal stejný osud. Romové si koupili lístek u karvinské cestovní kanceláře, která zajišťuje pravidelnou linku Karviná-Londýn.

Podle majitele firmy Vladimíra Bartovského si někteří páteční pasažéři koupili jen jednosměrnou jízdenku. V Rozvadově panoval tehdy zmatek do pozdních nočních hodin.

Romský aktivista z regionálního sdružení Dženo Mikuláš Horváth, který na plánovaný odjezd několika desítek lidí upozornil, takový konec cesty očekával. Údajně měl signály o spolupráci anglických imigračních úřadů s německou celnicí a Romy o ní informoval. "Oni to budou zkoušet stále. Už znají podmínky, za kterých mohou vycestovat, to znamená, že budou mít i zpáteční jízdenky, dostačující finanční obnos a pojištění," řekl.

Milan Kopp, Martin Sobotka, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme