Neměl jste být ani magistr, řekl soud rychlostudentovi z Plzně. Titul JUDr. mu zůstává

Soud sice nedávno odebral rychlostudentovi plzeňských práv Janu Harangozzovi magisterský titul, podle zjištění Radiožurnálu však doktorem práv zůstává dál. A titul JUDr. mu hned tak někdo nevezme. Harangozzo je přitom jedním z nejznámějších studentů Západočeské univerzity – školu, kterou všichni ostatní studují pět let, on stihl podle univerzity vystudovat za dva měsíce a dva dny.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vysokoškolští studenti

Vysokoškolští studenti | Foto: flickr.com, CC BY-SA 2.0, Gage Skidmore

„Bráško, bakaláři, magistře,“ oslovoval rychlostudenta Jana Harangozza jeho přítel, konkurzní správce Ladislav Větrovec. V tu chvíli ani jeden z nich netušil, že jejich každé slovo nahrávají policejní odposlechy v jedné s největších kauz poslední doby. V roce 2004 totiž detektivové sledovali skupinu konkurzních podvodníků a organizátorem byl podle obžaloby právě Větrovec.

Tituly z právnické fakulty přitom celá skupina používala jako vlivový a korupční nástroj. V jednom pozdějších hovorů Větrovec podle serveru Aktuálně.cz dokonce řeší, že „bráška, magistr, bakalář“ Harangozzo za studium platil „25 vajíček“.

Harangozzo po titulu toužil, protože si opatřil i další titul – ještě prestižnější, který vypadá před jménem ještě lépe – titul doktora práv. I ten má ale velmi zajímavé pozadí.

Západočeská univerzita Harangozzovi titul magistra odebrala v roce 2011. Od té doby se podnikatel se školou soudí. Nedávno však plzeňský krajský soud dal za pravdu univerzitě a rozhodl, že akademický titul Mgr. podnikatel používat nesmí.

Vedoucí katedry podezřelý z plagiátorství? Plzeňská práva Vaveru prošetří, zatím má pozastavenou funkci

Číst článek

„Soud vzal na vědomí, že titul JUDr. užívá, ale v podstatě nám nepřísluší zjišťovat, zda oprávněně, či nikoliv,“ vysvětluje paradoxní situaci soudce plzeňského krajského soudu Václav Roučka.

Vzít někomu titul navíc není jednoduché, může to udělat jen škola, která ho udělila. „Titul může odebrat jen ten, kdo ho vydal, je to věc vysokoškolské samosprávy,“ říká právník František Korbel, který se aféře na plzeňských právech dlouhodobě věnoval.

Kde titul JUDr. Harangozzo získal, ale neví ani soudce Roučka, ani Západočeská univerzita. Podle zjištění Radiožurnálu se zřejmě jedná o soukromou Bratislavskou vysokou školu práva, dnes Panevropskou vysokou školu.

„Nevím, kde klient získal titul JUDr. ani na jaké téma psal rigorózní práci, neboť tyto otázky nebyly předmětem řízení, kde jej zastupuji. O dané problematice jsem s klientem nejednal – tato problematika jde nad rámec mé plné moci. Dotaz jsem přeposlal klientovi. Pokud bude mít zájem – je odpověď zcela na něm,“ napsal Českému rozhlasu Harangozzův advokát Radek Ondruš.

Policejní akademie mu kvůli plagiátorství odebrala titul. Nyní vede katedru na plzeňských právech

Číst článek

Mluvčí soukromé slovenské školy Jana Gemeranová nechtěla potvrdit, zda u nich Harangozzo studoval. Pouze v e-mailu obecně napsala, že škola ctí zákony.

„Pokud bude škole kdykoliv v budoucnu doručeno právoplatné rozhodnutí soudu o tom, že jakékoliv fyzické osobě byl odebrán akademický titul, který byl podmínkou pro začátek studia, tak Panevropská škola důsledně zváží uplatnění všech právních nástrojů,“ napsala Gemeranová.

Celá věc má ale háček. Někdo by tedy musel dát škole podnět, aby Harangozzův titul začala řešit. Jak soudce Roučka, tak zástupci Západočeské univerzity ale říkají, že to není v jejich kompetenci.

„Dotyčná osoba získala titul JUDr. na jiné vysoké škole, z tohoto důvodu se Západočeská univerzita v Plzni nebude ve věci odebrání tohoto titulu angažovat,“ říká mluvčí Západočeské univerzity Kamila Kolářová.

Aféra na plzeňských právech vypukla v roce 2009. Tehdy vyšlo najevo, že řada lidí z byznysu i politiky přišla k titulu za podivných okolností. Doktorskou práci nikdy neukázal například expremiér Stanislav Gross, bývalá chomutovská primátorka za ODS Ivana Řápková si zase nepamatovala ani na své učitele. Ani jeden z nich nakonec o titul nepřišel. Škola odebrala titul ve dvanácti případech, mimo jiné dětem zabitého podnikatele Františka Mrázka nebo bývalému veliteli plzeňských strážníků Luďku Hosmanovi.
„Vzhledem, k tomu, že důkazní břemeno leží na univerzitě, nikoliv na těch dotyčných, tak jsme diplom rušili pouze v případech, které byly jednoznačné. Jinak bychom se opět vystavovali riziku v podobě žalob a soudů,“ řekla v roce 2009 mluvčí univerzity Kamila Kvapilová.
Ne všechny případy ale byly tak jednoznačné - nebo alespoň soudu se tak nezdály. Kvůli titulu se soudil Luděk Hosman a loni soud rozhodl, že mu osvědčení škola vzala nezákonně.

Harangozzo chce dál bojovat o magisterský titul

I kdyby se soukromá vysoká škola rozhodla Harangozzův titul doktora práv řešit, bude nejspíš muset ještě počkat na konečný verdikt ve sporu o magisterský titul. Harangozzo chce totiž podle svého právníka Ondruše podat kasační stížnost proti rozhodnutí plzeňského soudu, který potvrdil, že podnikatel na titul nemá nárok. Advokát tvrdí, že Harangozzo studoval na soukromé vysoké škole a na Západočeskou univerzitu jen přestoupil.

„Studoval předtím Vysokou školu podnikatelství a práva v Praze, tu studoval pět let. V roce 2005 pak Západočeská univerzita řádným způsobem uznala vykonané zkoušky,“ tvrdí Ondruš.

„Nevím o tom. V průběhu správního řízení, kdy bylo rozhodnuto o odnětí magisterského titulu, jsme tuto informaci neměli k dispozici. Pan žalobce s ní nikdy nepřicházel, až v době soudního líčení,“ vyvrací tvrzení Ondruše právník Západočeské univerzity Jan Rubricius. Podle něj neexistuje žádný doklad o tom, že by podnikatel studoval předtím jinde.

Markéta Chaloupská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme