Neměli jsme žádné podklady, jen ústní informace, přiznal Hrad v kauze miliardové zakázky v Kyrgyzstánu

Ještě před několika týdny se zdálo, že firma Liglass Trading CZ získala miliardový byznys v Kyrgystánu díky přímluvě kancléře Vratislava Mynáře. Jenže, jak zjistil server iROZHLAS.cz, Hrad nemá v ruce žádné dokumenty, které by kontakt mezi firmou a hradními úředníky dokazovaly.

Původní zpráva Praha / Biškek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hradní kancléř Vratislav Mynář

Hradní kancléř Vratislav Mynář | Foto: Yan Renelt / MAFRA / Profimedia | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Když v polovině července vyšlo najevo, že se za dosud neznámou firmu Liglass Trading CZ přimluvil u svého protějšku v kanceláři kyrgyzského prezidenta Sapara Isakova hradní kancléř Vratislav Mynář, server iROZHLAS.cz požádal podle zákona o svobodném přístupu k informacím Hrad o zveřejnění veškerých materiálů a dokumentů, které ho k tomu vedly.

Rusové hrozí Kyrgyzstánu arbitráží. Kvůli zakázce, kterou podpořil kancléř Mynář

Číst článek

Redakce si od žádosti slibovala, že získá dopis Michaela Smelíka, ve kterém prezidentskou kancelář podle svých slov žádal o podporu v kyrgyzském vládním tendru za zhruba 16 miliard korun na výstavbu vodních zdrojů v zemi. Podnikatel totiž dokument sám zveřejnit odmítl.

Další dokumenty od ministerstva průmyslu a obchodu pak zmiňoval prezident Miloš Zeman v rozhovoru pro Radiožurnál, když obhajoval, že za dosud neznámou malou českou firmu lobboval u kyrgyzského prezidenta Almazbeka Atambajeva na otevření světové výstavy Expo v kazašské Astaně.

„Při všech těchto setkáních lobbuji za české firmy, tak si vždy vyžádám podklady z ministerstva průmyslu a obchodu, které firmy mají v té dané zemi, v daném případě v Kyrgyzstánu, nějaké ambice, zda je mohou doporučit jako firmy důvěryhodné,“ popsal prezident.

Majitel firmy Liglass Trading podepisuje v Kyrgystánu dohodu o výstavbě hydroelektrárny. Miliardovým podpisům přihlíží prezident země Almazbek Atambajev | Zdroj: www.prezident.kg

Dalšími údaji od ministerstva měl přitom disponovat také kancléř Mynář, jak řekl serveru Neovlivní, ačkoli resort to záhy popřel. Chybějící dokumentaci Hrad posléze potvrdil v odpovědi na žádost studenta Josefa Vacka.

Mynář neměl nic v ruce

Server iROZHLAS.cz na odpovědi z Hradu čekal několik týdnů. Šéf legislativního odboru Václav Pelikán totiž žádost nejdříve zamítl s tím, že „požadovaná informace nemá podobu dokumentu v listinné podobě ani v jiné podobě."

Po odvolání doplnil, že prezidentská kancelář disponovala pouze „ústními informacemi“. Smelík i Mynář se přitom už dříve nechali slyšet, že se spolu nikdy nesetkali ani nemluvili.

„Já jsem si vyžádal identifikaci mé firmy a mých aktivit na kyrgyzských úřadech, to jsem přiložil k žádosti, jestli by mě ministerstvo průmyslu a obchodu nemohlo doporučit. Po několika mailech jsem dostal pozitivní odpověď, dostal jsem doporučující dopis. Při znalosti trhu, kdy vím, že prezident vládne velkou důvěrou, tak jsem si řekl, možná by bylo príma, kdybych dostal takovýto doporučující dopis i od prezidentské kanceláře. A přesně identickým dopisem jsem oslovil Kancelář prezidenta republiky, kde jsem dal do hlavičky pana Mynáře.“

Michel Smelík pro Radiožurnál (majitel Liglass Trading CZ)

Hrad tak nemá k dispozici jediný písemný doklad, kterým by podložil doporučující dopis Mynáře kyrgyzské straně.

Ředitel odboru legislativy navíc tvrdí, že Smelík prezidentské kanceláři žádný dopis neposlal. „KPR žádné dokumenty od majitele společnosti Liglass Trading CZ neobdržela, jak se jinak dovolatelka domnívá,“ napsal Pelikán v rozhodnutí o odvolání.

Odpověď Kanceláře prezidenta republiky na odvolání ve věci podkladů, na základě kterých kancléř Vratislav Mynář doporuřl Kyrgyzstánu firmu Liglass Trading CZ | Foto: iROZHLAS.cz

Hradní mluvčí Jiří Ovčáček v tom však problém nevidí. „Žádný rozpor neexistuje. Je zcela přípustnou a zcela standardní formou, pokud je informace podána ústně. To je běžná záležitost, která je využívána v celém politickém provozu i provozu úřadu. Pokud pan kancléř obdržel tuto informaci ústní formou, není důvodu se nad tím pozastavovat,“ řekl serveru iROZHLAS.cz.

„Přiznám se, že v této věci neznám podrobnosti už z toho důvodu, že se to netýká prezidenta republiky. Jsem tiskovým mluvčím prezidenta republiky, nikoli Kanceláře prezidenta republiky. Mohlo jít a teď jenom spekuluji – o dopis, který byl určen přímo panu kancléři a nikoli Kanceláři pana prezidenta republiky, tím by se celá záležitost vysvětlila,“ pokračoval Ovčáček v reakci na žádost o doplnění.

Server iROZHLAS.cz kontaktoval i kancléře Mynáře. Ten však vzkázal, že je na dovolené a že se k celé věci vyjádří, až se vrátí.

Hrad popřel slova prezidenta

Šéd hradního odboru legislativy Pelikán současně popřel slova Miloše Zemana, který tvrdil, že disponoval seznamem firem dodaného ministerstvem. Podle něho společnost Liglass Trading CZ na daném soupisu, o kterém prezident hovořil, nefigurovala.

„Pokud jde o seznam firem, o němž, jak odvolatelka uvedla, hovořil pan prezident, jde o pouhý seznam firem, které tvořily tzv. podnikatelský doprovod prezidenta republiky při jeho návštěvě Republiky Kyrgyzstánu, a společnost Liglass Trading CZ v tomto seznamu není,“ popsal.

Stanoviska legislativního odboru ale mluvčí prezidenta odmítl. „Při svých vyjádřeních (prezident) může vycházet z podkladových materiálů a informací určených výhradně a jen pro prezidenta republiky. Upozorňuji, že prezident republiky není podřízeným Kanceláře prezidenta republiky, ale jeho pozice je dána Ústavou ČR,“ doplnil Ovčáček.

Liglass Trading

Firma se základním kapitálem 200 tisíc korun a se sídlem ve zchátralé budově poblíž Železného Brodu dosud působila ve fotovoltaice, se stavbou vodních elektráren nemá zkušenosti. Z veřejných zdrojů nelze dohledat historii společnosti, její předešlé projekty ani reference. Původní odkazy na partnerství, které uváděla na svém webu, byly nepravdivé. Přesto firma tlačená českými úřady získala lukrativní zakázku na stavbu vodních v hodnotě 16 miliard korun.

Na údajně chybějící dokumentaci se server iROZHLAS.cz zeptal i podnikatele Michaela Smelíka. Ten redakci odkázal na svého právního zástupce. "Vzhledem k permanentní dezinterpretaci mých vyjádření již neposkytuji odpovědi novinářům.“

Právník Daniel Cao zdůraznil, že Smelíkova žádost byla směřována obecně na Hrad. „Adresátem tedy byla Kancelář prezidenta republiky jako úřad, nikoliv pan Mynář jako soukromá osoba. Z povahy věci a funkčního uspořádání každého úřadu se oficiální dopisy pochopitelně adresují k rukám vedoucího daného úřadu,“ uvedl.

O lukrativní zakázce na obří projekt vodních kaskád na řece Naryn by se mělo definitivně rozhodnout do dvou týdnů. Do té doby má česká firma vyplatit z projektu původního investora RusHydro. Ruské státní firmě musí Liglass Trading CZ zaplatit 37 milionů dolarů (skoro 827 milionů korun). Pokud tak neučiní, kyrgyzský prezident Atambajev si najde jiného investora.

Kristýna Guryčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme