Nemoc BSE v Česku zřejmě udeřila po sedmé

Jen několik hodin po potvrzení šestého případu tzv. nemoci šílených krav v Česku mají veterináři podezření na sedmý případ BSE. Tříletá kráva, u níž dosavadní testy tuto nemoc odhalily, pochází z chovu zemědělské firmy Zeos v Lomnici nad Popelkou. Výsledek kontrolního testu bude podle mluvčího Státní veterinární správy Josefa Dubna znám zřejmě v pátek či v pondělí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

BSE | Foto: Jan Rosenauer

I v Lomnici nad Popelkou šlo o dojnici vyřazenou z chovu, ale na rozdíl od všech předešlých případů mnohem mladší, teprve tříletou. "Je to první případ, který se vymyká z dosavadní skupiny šesti krav, které se narodily v rozmezí let 1995 až 1997," potvrzuje mluvčí veterinární správy Josef Duben.

Odhalení nákazy je podle ministra zemědělství Jaroslava Palase důkazem toho, že kontroly na BSE jsou v Česku důkladné. "V té síti kontrol uvízla sedmá kráva, sedmé dobytče. To svědčí o tom, že systém kontrol, kterých jsme udělali bezmála půl milionu, je tak dokonalý, že v něm uvízne každý kus."

Odpoledne veterinární správa definitivně potvrdila výskyt nemoci šílených krav v Záblatí na Prachaticku. Nákaza tam byla zjištěna minulý týden u poražené osmileté krávy. "V dotyčném chovu nyní bude utraceno 34 vrstevnic nakažené krávy plus tři její potomci," řekl Radiožurnálu o dalším postupu na farmě v Záblatí mluvčí Duben.

Všechna poražená zvířata budou následně také vyšetřena na BSE - pokud se žádný další pozitivní případ už nevyskytne, na postižené farmě se život bude moci vrátit do normálních kolejí. Za utracené kusy chovateli přísluší od státu náhrada.

Od prvního výskytu této nemoci v Česku v roce 2001 nařídila veterinární správa testovat na BSE veškerý poražený skot starší 30 měsíců. Od té doby bylo vyšetřeno asi 480 tisíc zvířat a choroba se objevila u šesti, respektive sedmi z nich.

Petr Doležel, Marika Táborská, Vít Dvořák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme