Nemoc šílených krav v Česku udeřila potřetí

Veterináři odhalili další krávu s nemocí BSE. Jedná se už o třetí případ výskytu takzvané nemoci šílených krav u nás. Nakažená pětiletá dojnice pochází ze zemědělského družstva Deblín v okrese Brno-venkov, veterináři nemoc zatím potvrdili dvěma pozitivními testy. Státní veterinární správa už dříve nařídila testovat na nemoc BSE všechen poražený skot starší 30 měsíců. Od roku 2001 tak bylo prověřeno přes 230 tisíc zvířat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

BSE | Foto: Jan Rosenauer

Jak upřesnil pro Radiožunál mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben, na normální porážce byla 25. září v Brně zabita kráva původem ze zemědělského družstva Deblín, narozená v roce 1997. Teď bude následovat ještě další test, který by měl podezření na výskyt nemoci šílených krav definitivně potvrdit. Jeho výsledek bude k dispozici počátkem příštího týdne.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Duben o případu BSE

Duben ocenil, že naši veterináři jsou schopni BSE včas diagnostikovat. Spotřebitelé si tak mohou být jisti, že maso v obchodech je bezpečné. Zjištěny byly také příbuzné kusy inkriminované krávy, které budou také vyšetřeny. Přenos na potomky od nemocné krávy zjištěn nebyl.

Dojnice z deblínského družstva, u níž je podezření na BSE, měla za svůj život čtyři potomky. Z nich už žijí jen dva. Pokud další laboratorní testy nemoc potvrdí, budou tyto dva kusy poraženy. To však bude známo ale až počátkem příštího týdne.

Pohled do kravína v Deblíně | Foto: Igor Šefr

Zemědělské družstvo v Deblíně na Brněnsku po oznámení veterinářů o podezření na nemoc šílených krav okamžitě přistoupilo k základním preventivním opatřením: byl zakázán převoz skotu a do tamního kravína nemají přístup cizí osoby. Jakým způsobem se jejich dojnice mohla nakazit, předseda Antonín Juříček nemá představu.

V Česku se v minulosti zatím vyskytly dva potvrzené případy BSE, a to loni v červnu a v srpnu.

Italští lékaři dnes potvrdili první případ onemocnění lidskou formou tzv. nemoci šílených krav. "Toto je první případ v Itálii. Diagnóza byla klinicky potvrzena," uvedl Vincenzo La Bella z univerzity v sicilském Palermu. Postiženou je 25letá žena.

Milan Kopp, Naděžda Hávová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme