Nemocenské dávky opět i v prvních třech dnech nemoci

Při rozhodování o vládní reformy veřejných financí u Ústavního soudu dnes opozice zaznamenala úspěch. Plénum patnácti soudců totiž zrušilo ustanovení, že nemocenská se začíná vyplácet až po třech dnech. Změna nastane až od 1. července, aby parlament do té doby mohl upravit další navazující zákony. Řadu dalších namítaných rozporů sociální části reformy s Ústavou soudci neshledali, a proto zbytek návrhu zamítli.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ústavní soud řeší vládní reformu veřejných financí

Ústavní soud řeší vládní reformu veřejných financí | Zdroj: ČTK

Soud změnu nemocenského zdůvodníl argumentem, že zaměstnanci jsou nuceni platit si první tři dny nemoci, ale současně jejich povinnost platit pojistné zůstala. Další části reformy - například třírychlostní rodičovská dovolená, přídavky na děti nebo podpora v nezaměstnanosti a porodné - se podle Ústavního soudu měnit nemusí.

První, obecnou část vládní reformy, stačil Ústavní soud posoudit za jediný den. Také o sociální části reformy veřejných financí rozhodl stejně rychle. Zdravotnickou problematiku jednou odročil, a pak ještě odložil své rozhodnutí na neurčito.

Mluvčí soudu Michal Spáčil vysvětlil, proč Ústavní soud rozdělil projednávání na tři tématické části, což ještě nikdy před tím neudělal: "Z původního návrhu vyčlenil Ústavní soud kvůli rychlejšímu jednání část, týkající se zdravotnictví. V té je zatím jednání odročeno na neurčito. Dál vyčlenil k samostatnému projednání část, zahrnující sociální zabezpečení. V původním návrhu tak zůstaly zejména daně a v této části už Ústavní soud rozhodl v lednu letošního roku."

Opozice rozhodnutí ÚS vítá

Zástupce navrhovatelů, opozičních poslanců z řad ČSSD a KSČM, sociální demokrat Michal Hašek konstatoval: "Počkejme si na výsledné nálezy ve všech třech oblastech, podívejme se, jakým kvórem Ústavní soud rozhoduje, jestli to prochází nebo neprochází o jeden hlas. Co je obsahem vyjádření těch soudců, kteří jsou v menšině. Mě jde o výsledek a tím je pro mě, aby vládní reformy byly sociálně únosné."

Sociální demokraté považují změny v sociální části reformy za prohru vládní koalice. Předseda strany Jiří Paroubek je spokojený: "Byl to naprostý nesmysl, lidé si platí nemocenskou, proč by ji neměli dostávat v prvních třech dnech a proč by v dalších dnech mělo být omezení? Jsem rád, že jedno z těch nejhorších ustanovení reformy - vedle poplatků ve zdravotnictví - bylo zrušeno."

Koalice: Reforma je v souladu s Ústavou

Premiér Mirek Topolánek rozhodnutí Ústavního soudu respektuje, ale nesouhlasí s ním: "Ta úprava je natolik běžná v celé Evropě, že by mě opravdu zajímalo, co je na tom protiústavní. Už první tři měsíce fungování ukázaly, že se o 20 % snížilo čerpání nemocenské, která byla nadužívána zcela evidentně. Pro státní rozpočet to není v této chvíli tak důležité, jako co to bude znamenat pro nemocenský systém. Budeme muset hledat jiné nástroje, které umožní dosáhnout téhož cíle."

Vicepremiér a předseda KDU-ČSL Jiří Čunek říká, že Ústavní soud zrušil to, co se v praxi osvědčilo: "Nám politikům nezbývá než respektovat rozhodnutí Ústavního soudu. Jen musím konstatovat, že zrovna tato úprava se ukázala jako velmi účinná, protože krátkodobě nemocných, jednodenních, dvoudenních neschopenek ubylo razantně."

Poslankyně Zelených, ministryně pro národnostní menšiny a lidská práva Džamila Stehlíková dodává: "Ve většině zemí Evropské unie se tato karenční doba uplatňuje - má být prevencí nedůvodného čerpání. Jedná se řádově o několik set korun. Nedomnívám se proto, že by ponechání této karenční doby významně ovlivnilo materiální postavení pacienta, protože při dalším čerpání nemocenské by se mu to kompenzovalo."

Ivan Holas, Veronika Malá, Pavel Otto, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme