Nemocní s roztroušenou sklerózou léky dostanou, ale později

Všeobecná zdravotní pojišťovna zaplatí nemocným s roztroušenou sklerózou drahé léky, noví pacienti je ale dostanou o měsíc později. Oznámila to její ředitelka Jiřina Musílková. Reagovala tak na informace médií, podle kterých pojišťovna nechce medikamenty hradit. Náklady na léčbu roztroušené sklerózy jdou ročně do statisíců korun. Pojišťovna proto musí tyto výdaje plánovat. Letos ale náklady na tuto diagnózu stouply rychleji, než VZP předpokládala, a léčba některých méně naléhavých případů musela být odložena.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiřina Musílková | Foto: Michal Doležal

To se týká i Václava Šáry z Liberce, který měl dostat drahý preparát Interferon. Nastoupil do zaměstnání, ale protože lék zatím nemá, bojí se, že se příznaky chronické nemoci kdykoli objeví a on bude muset práci přerušit. "S každým atakem té nemoci, který očekávám pomalu už každý měsíc, se můj zdravotní stav prudce horší."

Roztroušená skleróza se projevuje například poruchami chůze, řeči nebo zraku. Ředitelka Všeobecné zdravotní pojišťovny Jiřina Musílková ale uklidňuje - pacienti se svých léků dočkají. Zvýšení výdajů musí schválit správní rada koncem dubna a hned poté bude lék objednán. Pacientům odkladem nehrozí žádné riziko.

"Přípravek na roztroušenou sklerózu, bude-li místo v dubnu aplikován v květnu, neznamená, že pacient umírá nebo že to má nějaký životní dopad na jeho zdravotní stav. Je to o měsíc později nastoupená léčba," říká Musílková.

Ředitelka VZP ale opět kritizovala nevyhovující lékovou politiku, kdy se z pojištění platí levné léky na banální diagnózy, a chybějí pak prostředky na nákladné medikamenty pro těžce nemocné.

Pavla Dluhoschová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme