Nemocnice a lékaři opět bojují o peníze. Ministerstvo představí úhradovou vyhlášku na příští rok

Ve zdravotnictví se opět bojuje o peníze. Nemocnice dostanou příští rok za péči o tři procenta víc než letos. Stanovit to má úhradová vyhláška ministerstva zdravotnictví pro rok 2015. Tedy základní předpis, podle kterého dostávají zařízení i lékaři peníze od pojišťoven. Koncem každého roku vyvolává tento dokument ve zdravotnictví největší spory. Detaily vyhlášky představí šéf rezortu Svatopluk Němeček z ČSSD.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Českolipská nemocnice

Českolipská nemocnice | Foto: Tomáš Mařas

Tři procenta z veřejného zdravotního pojištění navíc umožní zvýšit v nemocnicích platy od ledna o pět procent. To slíbila všem zdravotníkům vláda.

„Když sečteme posílení financí pro nemocnice jako celek pro příští rok, tak jsou to čtyři miliardy. Za situace, kdy náklady na navýšení platů činí zhruba 3,1 miliardy korun. Takže je tam i jistá rezerva pro nemocnice,“ řekl už dřív ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček z ČSSD.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nemocnice a lékaři opět bojují o peníze. Ministerstvo představí úhradovou vyhlášku na příští rok. Natáčela o tom Lenka Jansová

Lékaři ani sestry nemají výplaty ze státního rozpočtu, ale ze zdravotního pojištění.

„Pět procent tarifů je podle mě maximum, co si pro příští rok můžeme dovolit. Ale pro zaměstnance mám dobrou zprávu. Pokud se systém bude i v příštím roce takto stabilně vyvíjet, chceme v tomto trendu pokračovat,“ dodal Němeček.

Zdravotnické odbory jsou v zásadě s pětiprocentním růstem platů spokojené, uvedla předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníková:

„My jsme začínali vyjednávat na 3,5 procentech, což bylo samozřejmě pro odbory nepřijatelné. Požadovali jsme, a primárně máme závazek z naší odborové organizace požadovat desetiprocentní nárůst.“

Problémy v LDN

Podle Asociace českých a moravských nemocnic - ta sdružuje menší, většinou krajská zařízení - ale vyhláška zatím nezaručuje zvýšení platů v léčebnách dlouhodobě nemocných.

To by se v krajním případě mohlo promítnout i do péče o tamní pacienty, varuje předseda asociace Eduard Sölich:

Přehrát

00:00 / 00:00

O vyhlášce mluvil ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček

„Následná péče je na tom ještě hůře než akutní, protože tam jsou osobní náklady daleko vyšší. 70 procent nákladů je mzdových. Zatím se to nepodařilo dojednat. Problém je ten, že ministerstvo zdravotnictví neuznalo nárok na kompenzaci regulačních poplatků v následné péči.“

Podle Sölicha je právě u personálu v léčebnách dlouhodobě nemocných nejhorší nálada.

„Celkem se zvedají úhrady v LDN o 9 procent, ale je v tom i kompenzace zrušení 100korunového regulačního poplatku,“ vyvrátil obavy ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček.

LDN mají podle něho i další kompenzaci, která jim zajistí dostatek zdrojů na platy. Stejně tak budou zajištěny i nemocnice akutní péče.

Kromě platů řeší úhradová vyhláška i další směřování zdravotnictví. Třeba léčbu protonem do ní rezort od ledna ještě nezahrne. Zato ale v předpisu říká, jak si vynahradit výpadek za zrušené poplatky. Za vydání receptu dostanou lékárníci zaplaceno z veřejného zdravotního pojištění.

Lenka Jansová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme