Stát kupuje 4000 nemocničních lůžek navíc. ‚Nemáme čas, čísla jsou katastrofální,' uvedl Babiš

Zvyšovat počet lůžek mimo nemocnice kvůli koronavirové epidemii by měl stát začít podle premiéra Andreje Babiše (ANO) už tento víkend. Nakoupit plánuje 3000 postelí od firmy Linet, k tomu 1000 pro těžké případy. Babiš před odletem do Bruselu novinářům také řekl, že kvůli očekávanému zvýšení počtu nemocných kontaktoval i lázeňská zařízení a hovořil „s bavorskou stranou“. Chce ale, aby nápor zvládlo Česko samo.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Hamáček

Premiér Andrej Babiš (ANO) kvůli očekávanému zvýšení počtu nemocných kontaktoval i lázeňská zařízení (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Musíme urychleně stavět náhradní kapacity, toto je absolutní úkol,“ uvedl. Armáda a Ústřední krizový štáb by s tím podle něho měly začít už o víkendu. Personální zabezpečení dostali na starost ředitelé nemocnic. „Mají propozice, co mají dělat,“ uvedl premiér.

Se šéfem Ústředního krizového štábu, vicepremiérem Janem Hamáčkem (ČSSD), ve čtvrtek premiér hovořil o tom, že náhradní prostory se připravují, bude ale třeba oslovit „další struktury“. Na výběru míst štáb spolupracuje s kraji.

Začít stavět náhradní kapacity bude podle Babiše nejlépe už tento víkend. „Nemáme čas, prognóza není dobrá, čísla jsou katastrofální a skutečně to velice, velice spěchá,“ konstatoval Babiš. K nákupu nových lůžek uvedl, že ve státních hmotných rezervách jsou, ale zřejmě nebudou stačit.

Zásoby ochranných pomůcek jsou podle Babiše dostatečné, pokud některým nemocnicím chybí, mají oslovit Ústřední krizový štáb.

I když má stát ústní přísliby případné pomoci od sousedních zemí, pokud by nemocných bylo příliš mnoho, vláda podle Babiše dělá vše pro to, aby si Česko vystačilo samo. „Všude nákaza stoupá, my máme ústní přísliby. Nespoléháme se na to a děláme vše, abychom to zvládli doma,“ uvedl.

Lůžkové kapacity v Letňanech

V sobotu by měla začít výstavba lůžkových kapacit v areálu pražského výstaviště Letňany. Lůžek bude 500, výstavbu zajistí armáda, uvedl ve čtvrtek vicepremiér a šéf Ústředního krizového štábu (ÚKŠ) Jan Hamáček (ČSSD).

Padli jsme hluboko. Opozice by si také měla sáhnout do svědomí, říká ministr kultury Zaorálek

Číst článek

„V sobotu by měla začít výstavba kapacit v areálu výstaviště Letňany. Kapacita 500 lůžek, výstavbu bude zajišťovat armáda,“ sdělil Hamáček. Babiš předtím řekl, že budování náhradních kapacit je prvořadým úkolem. Postarají se o to ÚKŠ a armáda, personální zabezpečení pak bude na ředitelích nemocnic.

V Česku ve středu přibylo 9544 prokázaných případů nemoci covid-19, nejvíc za jediný den od začátku epidemie. Dosavadní maximum z pátku bylo o 927 nižší. V nemocnicích je 2678 pacientů s koronavirem.

Výroba lůžek

Výrobce zdravotnických lůžek Linet může státu dodat 4000 lůžek kvůli koronavirové epidemii během listopadu. Novinářům to řekl ředitel Tomáš Kolář.

‚Šest týdnů se nám zdá užitečných.‘ V Paříži a dalších městech bude zákaz nočního vycházení

Číst článek

Zakázka podle ředitele Linetu dostane přednost před některými jinými dodávkami. I výroba se bude více soustředit na nyní potřebné typy lůžek. Společnost musí lůžka pro stát teprve vyrobit, většinu v Želevčicích na Kladensku a možná využije i výrobní kapacity v Německu. „Musíme zmobilizovat naše dodavatele,“ uvedl Kolář.

Linet v červnu spustil nepřetržitou výrobu kvůli vysoké a stále rostoucí poptávce po lůžkách pro intenzivní péči. Nabral 150 nových zaměstnanců, celkem jich má v Želevčicích u Slaného zhruba 1100. Závod nyní shání i brigádníky. Podobně jako jiných odvětví se i Linetu dotklo uzavření škol, protože některé pracovnice teď zůstaly doma s dětmi.

Linet sídlí v nizozemském Dordrechtu a zaměstnává kolem 1700 lidí v 15 společnostech a lokalitách. Letošní celková kapacita výroby bude zřejmě kolem 120 000 lůžek. Výrobce nemocničních lůžek očekává v obchodním roce 2020/2021 nárůst tržeb zhruba na deset miliard korun. V obchodním roce 2019/2020 firma utržila 7,606 miliardy.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme