Nemocnice budou mít smlouvy včas, tvrdí prezident Svazu zdravotních pojišťoven

Zástupci zdravotnických zařízení, lékařské odbory a pacientské svazy se obávají, že příští rok řada nemocnic skončí, protože s nimi zdravotní pojišťovny odmítnou uzavřít nové smlouvy. Naopak prezident Svazu zdravotních pojišťoven Jaromír Gajdáček předpokládá, že všechny nemocnice by měly mít smlouvy na příští rok v listopadu hotové. Jen v asi v osmi výjimečných případech nemocnice sice nezaniknou, ale budou se muset změnit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaromír Gajdáček, prezident Svazu zdravotních pojišťoven ČR | Foto: Šárka Ševčíková

Petici nazvanou "Občané, braňte svoje nemocnice" vyhlásili zástupci zdravotnických zařízení, lékařské odbory a pacientské svazy. Obávají se, že příští rok řada nemocnic skončí, protože s nimi zdravotní pojišťovny odmítnou uzavřít nové smlouvy. Předseda Lékařského odborového klubu Martin Engel varuje, že kvůli tomu skončí až polovina zařízení.

Staré smlouvy vyprší na konci roku. Podle předsedy Lékařského odborového klubu Martina Engla hrozí velká omezení až polovině zařízení:

Přehrát

00:00 / 00:00

O restrukturalizaci zdravotní péče mluvil v Ozvěnách dne Radiožurnálu prezident Svazu zdravotních pojišťoven Jaromír Gajdáček

“Před devíti měsíci byly vypovězeny rámcové smlouvy zdravotním zařízením. A dneska je 25. 9. a není jediná nemocnice, která by držela podepsanou smlouvu o tom, co se bude dít, jaké služby bude poskytovat po 1. 1. 2013.”

Kvalita péče se podle ministerstva apojišťoven nezhorší

Ministr zdravotnictví Leoš Heger ovšem trvá na tom, že péče o pacienty se nezhorší:

“Je potřeba koncentrovat péči v některých specializvaných oborech do méně oddělení, než jich máme, protože některá oddělení mají produkci reletivně malou.”

Také prezident Svazu zdravotních pojišťoven Jaromír Gajdáček považuje obavy o osud zhruba poloviny tuzemských nemocnic za liché:

Menší nemocnice se bojí o svou existenci. Mohly by se i rušit

Číst článek

“Chtěl bych ujistit, že zdravotní pojišťovny udělají vše pro to, aby od 1. ledna 2013 mělo smlouvy nejen 56 nemocnic, o kterých jsme informovali, a jejichž seznam je vyvěšený na internetových stránkách. Další část jsou fakultní nemocnice, kde probíhají intenzivní jednání.”

Dvoulůžkový pokoj | Foto: Pavel Pavlas

U zbytku zařízení pak Gajdáček předpokládá, že drtivá většina z nich bude mít k lednu smlouvy nejméně jednoroční a v nich bude dohodnutý postup restrukturalizace.

“Tam, kde nedojde k dohodě, bude postupný tlak na to, aby se změnila celá struktura poskytovaní zdravotnické péče směrem k doléčovacím lůžkům, rehabilatčním lůžkům a k lůžkům následné péče.”

“Je třeba si uvědomit, že restrukturalizaci nutně potřebujeme, protože medicína jde velmi rychle dopředu. A nejšpičkovější zařízení v Česku se řadí k nejlepším na světě a takováto péče se nedá zajistit v Horní Dolní. Čili my skutečně jdeme do kvality,” ujistil prezident Svazu zdravotních pojišťoven Jaromír Gajdáček.

Svaz pacientů se obává zrušení desítek nemocnic

Naopak Luboš Olejár, prezident Svazu pacientů České republiky se obává, že zhruba 55 až 60 nemocnic bude zrušeno. “Jinak si to neumíme vysvětlit,” uvedl s odkazem na podklady VZP a ministerstva zdravotnictví a take na jejich propočty. “To, co dnes nechtějí zástupci pojišťoven říci, tak z jejich údajů to tak vychází.”

Přehrát

00:00 / 00:00

Luboš Olejár, prezident Svazu pacientů České republiky se obává, že zhruba 55 až 60 nemocnic bude zrušeno

“Tady neběží žádná diskuse, byť Česká republika podepsala Lublaňskou chartu už v roce 1996, tak se nerespektuje, aby proběhla celospolečenská diskuse,” stěžoval si Olejár.

Na případné zúžení sítě zdravotnických zařízení mohou podle něho doplatit pacienti až 55 menších nemocnic. Olejár poukázal i na možné problémy s dialýzou, nebo u gynekologickoporodnických oborů.

Milan Kopp, Veronika Sedláčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme