Nemocnice budou moci vytvořit ceník za zákroky od konkrétních lékařů

Systém, ve kterém je možné si legálně připlatit ve zdravotnictví za nadstandard, funguje v České republice měsíc. I vedení ministerstva zdravotnictví od počátku říkalo, že jde o zkoušku, podle jejíhož výsledku se rozhodne o dalším rozšíření položek, za které je možné platit. A zdá se, že do tohoto seznamu přibude jedna velmi viditelná položka – samotní lékaři.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Operace oka v Havlíčkově Brodě | Foto: Milan Kopecký | Zdroj: Český rozhlas

Nemocnice podle všeho budou moci vytvořit ceník, podle kterého se určí, kolik lidé zaplatí za to, aby jim například koleno operoval lékař, kterého si sami vyberou. Možná už od března.

Ředitel Fakultní nemocnice Hradec Králové Roman Prymula uvedl, že na „ceníku lékařů“ začínají pracovat.

„My v tuto chvíli hlavně vyhodnocujeme, k čemu nám v podstatě byly ty nadstandardy dosud platné, kolik lidí o to mělo zájem a pracujeme na tom výhledově, jakým způsobem budeme zapojovat jednotlivé lékaře,“ řekl Roman Prymula.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ředitel FN Hradec Králové Roman Prymula a Ondřej Dostál z Platformy zdravotních pojištěnců mluví o připlácení pacientů v Ozvěnách dne na Radiožurnálu.mp3

Dodal, že bude trvat na tom, aby se zákroky konkrétních lékařů, za něž si pacienti připlatí, odehrávaly mimo pracovní dobu.

„To znamená, abychom neohrozili jiné pacienty tím, že necháme specialisty operovat zákroky, které jsou podstatně banálnější než ty, pro které jsou oni určeni,“ vysvětlil Roman Prymula.

Je veřejným tajemstvím, že někteří lékaři se nechávají tímto způsobem korumpovat už nyní. Jsou lidé, kteří zaplatili desítky tisíc za porod a podobně.

Narušení principu solidarity

„Já se domnívám, že především aby to bylo legální, tak by muselo dojít k nějaké změně zákona, protože ani stávající znění, které má ty nadstandardy v oblasti výkonové, dle mého názoru neumožňuje zavést připlácení k hrazené péči za lékaře,“ uvedl Ondřej Dostál z Platformy zdravotních pojištěnců.

Za problém považuje také vytváření „druhého příplatkového plánu“ pro pacienty, kteří si budou schopni zaplatit péči navíc z vlastních prostředků.

„Čili narušujeme pravidlo solidarity a univerzality, které v tom systému dneska je,“ řekl Ondřej Dostál.

Pokud jde o nadstandardní hodinovou mzdu lékařů, kteří by na základě objednávky pacientů prováděli operace, Roman Prymula řekl, že královéhradecká nemocnice uvažuje o 1000 korunách s tím, že by se do ní započítaly i další eventuální náklady. Dodal, že ovšem záleží na tom, jak bude systém nastaven.

Ministr zdravotnictví Leoš Heger řekl podle Lidových novin, že hlídat, aby se každý bez placení dostal k odborníkovi, kterého potřebuje, mají především samy nemocnice. Jinak by prý poškozený pacient uspěl se stížností.

Eva Presová, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme