Nemocnice budou muset zrušit na deset tisíc lůžek

Zrušit na deset tisíc nemocničních lůžek je cílem dnešní dohody zdravotních pojišťoven s ministerstvem zdravotnictví. Pojišťovny do konce roku vypoví smlouvy všem nemocnicím a celý příští rok budou jednat o smlouvách nových.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nemocnice. Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec

Pojišťovny mají své analýzy, kterých se budou při jednání s nemocnicemi řídit, potvrzuje ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny Pavel Horák.

„Chronicky nevyužitá jsou dětská oddělení, protože děti v dnešní době je potřeba hospitalizovat jenom ve výjimečných případech. Jsou to malé operační obory, to znamená krční, oční, kde se většina výkonů dá dělat ambulantně. Jsou to oddělení běžné chirurgie, kde se řada výkonů dá dělat v jednodenní chirurgii. Velmi jsou nevyužitá některá oddělení gynekologicko-porodnická,“ vypočítal Horák.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ministerstvo zdravotnictví a pojišťovny chtějí, aby nemocnice zrušily 10 tisíc lůžek. Více redaktorka Lenka Jansová

Akutní lůžka mají největší nároky na techniku i personál, a jsou proto nejdražší. Náměstek ministra zdravotnictví Petr Nosek ale říká, že důvodem rušení není jen úspora peněz. Prý to také zlepší péči.

„Tím, že máme péči dekoncentrovánu, to znamená zařízení, kde se provádí málo operací, tak není zaručena kvalita a bezpečnost prováděné péče pro pacienty. Dochází k určitému rozmělňování zdrojů, dochází k nehospodárnému nakládání s prostředky,“ hájí Nosek plány ministerstva.

Šéf Svazu zdravotních pojišťoven Jaromír Gajdáček potvrdil, že zaměstnanecké pojišťovny se k tomuto kroku připojují, zřejmě už počátkem prosince začnou výpovědi smluv podávat. Nové smlouvy budou platit od 1. ledna 2013.

„Celý příští rok je prostor na to, abychom diskutovali jak v rámci krajů, v rámci jednotlivých řetězců nebo v rámci fakultních nemocnic a podobně, k jakým změnám dojde. Chceme to diskutovat v rámci odborné zdravotní sekce na Svazu zdravotních pojišťoven, budeme to samozřejmě diskutovat i s ministerstvem, abychom nedělali kroky, které jsou nereálné nebo nepřipravené,“ podotkl Gajdáček.

Lenka Jansová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme