Nemocnice Bulovka a Thomayerova už nebudou fakultní

O status fakultních nemocnic přijdou pražská zdravotní zařízení na Bulovce a Thomayerova. Oznámil to ministr zdravotnictví Leoš Heger, podle kterého změna souvisí s restrukturalizací akutních lůžek v hlavním městě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fakultní Thomayerova nemocnice. Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec

Správu obou nemocnic tak nejspíš bude muset převzít jiný subjekt. V úvahu připadá například pražský magistrát.

Ministestvo by pak obě zařízení přestalo dotovat. Rozsah zdravotní péče má zůstat podle ministra Hegera zachován. Jak řekl Radiožurnálu, pro nemocnice to nebude aktuálně znamenat nic jiného než změnu názvu. Je to ale podle něj signál k dlouhodobé diferenciaci pražských nemocnic:

„Ty nemocnice, které budou kmenově při lékařských fakultách jako dnes fakultní, později snad univerzitní nemocnice, by měly by se měly rozvíjet více směrem ke specializované péči a k těžším pacientů. A ty nemocnice, které budou takzvaně odfakultněné, by měly plnit roli jakýchsi krajských nebo městských nemocnic,Poznamenal Heger.

Jakub Hofmann z Fakultní nemocnice Bulovka Radiožurnálu řekl, že rozhodnutí ministerstva si napřed musí promyslet a vyjadřovat se k němu budou až zítra:

Fakultní nemocnice Na Bulovce | Foto: Tomáš Adamec

„Já tuto informaci mohu potvrdit, je to pro nás nová informace. Proto je v tuto chvíli předčasné sdělovat jakékoli další kroky. My každopádně další postup budeme řešit v součinnosti s ministerstvem zdravotnictví.“

Obě nemocnice, Bulovka i Thomayerova, by měly i nadále sloužit pacientům. Změna spočívá v přechodu z typu fakultních nemocnic na univerzitní nemocnice. Ztratily by tedy status fakultního zařízení, ale zůstaly by na nich kliniky a dál by platily všechny smlouvy, které mají s lékařskými fakultami.

Jakub Šídlo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme