Lůžka v nemocnicích budou, zdravotnictví to při zapojení všech sil bude zvládat, tvrdí epidemiolog

Čtvrtek přinesl nový český rekord v počtu nově nakažených koronavirem, pozitivně testováno bylo 9721 lidí. „Neustále se tvrdí, že vysoké nárůsty jsou způsobené nějakou fatální chybou, nebýt které tu nemáme covid-19. K podobným nárůstům dochází v celé Evropě a není možné si představovat, že všude jsou neschopní odborníci,“ podotýká Roman Chlíbek, vedoucí skupiny epidemiologů při ministerstvu zdravotnictví.

Interview Plus Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Epidemiolog Roman Chlíbek je členem expertního týmu ministerstva zdravotnictví ke koronaviru | Foto: Honza Ptáček | Zdroj: Český rozhlas

Od soboty by se měla začít stavět polní nemocnice s 500 lůžky v pražských Letňanech. Podle Chlíbka jde o záložní variantu, na kterou se možná vůbec nedostane, ale je dobré ji mít.

Přehrát

00:00 / 00:00

Dokáží praktičtí lékaři otestovat celou populaci? Poslechněte si celý rozhovor

Polní nemocnice se podle něj zvažují i pro další velké aglomerace. Nemají do nich být umísťováni pacienti v kritickém stavu vyžadující vysoce vzdělaný a vycvičený personál, ale lidé, o které se zvládnou postarat medici, případně lékaři jiných odborností.

Biochemik Jan Konvalinka ovšem ve čtvrtek varoval, že pro lidi, kteří se koronavirem nakazí v tomto týdnu, už nebude volné lůžko v nemocnici. Jejich kapacita bude podle modelů na konci října zcela zaplněna. Současný vývoj je prý horší, než uvádějí pesimistické scénáře, z nichž vychází vláda.

Prosím, nenakažte se. Jste v nebezpečí, že pro vás lůžko nezbude, vyzývá biochemik Konvalinka

Číst článek

„Tvrdit, že pacienti si nebudou mít kam lehnout, je téměř až šíření poplašné zprávy. Proto se činí všechny tyto kroky, aby zde ta lůžková kapacita byla. Jsem přesvědčen, že české zdravotnictví při zapojení všech sil bude nápor pacientů zvládat,“ reaguje Chlíbek.

Zdůrazňuje, že modely, se kterými pracuje Ústav zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS), se doposud víceméně naplnily. A naopak ke katastrofickým scénářům, které předpovídaly jiné modely, nedošlo.

„Byly tu také odhady, že nyní budeme mít deset tisíc mrtvých, a to se vůbec nenaplnilo,“ dodává Chlíbek.

Zdraví před ekonomikou

Podle ředitele ÚZISu Ladislava Duška se ve druhé polovině října nakazí 200 až 250 tisíc lidí. Chlíbek ovšem namítá, že jde o přehnanou predikci, protože vychází z toho, že reprodukční číslo zůstane na současné úrovni 1,4.

„V horizontu dvou až tří týdnů zafungují přijatá opatření omezující shromažďování a reprodukční číslo bude klesat, stejně jako podíl pozitivně testovaných,“ věří epidemiolog.

Právě nedodržování vládních opatření ale zároveň Chlíbek kritizuje, a to zejména mezi lidmi v mladším a produktivním věku:

„Oni možná neonemocní, ale můžou to skrytě šířit dál – třeba právě na seniory. Toho se bojíme a počet infikovaných důchodců narůstá.“

Souhlasí proto se středeční výzvou vědců k osobnímu lockdownu: „Omezení kontaktů to významně snižuje. Jedna věc je, co je povinné, a druhá zdravý rozum. Jeden pozitivní člověk má v průměru 19 dalších kontaktů,“ upozorňuje.

„Ekonomické ztráty se dají obnovit a časem se napraví. Ale poškozené zdraví nebo ztráta lidského života ne. Duševní šrámy jsou nepříjemné, ale je zde šance, že když ten stav odezní, tak je možné se vrátit k normálu,“ uzavírá Chlíbek s tím, že obrat k lepšímu očekává v listopadu a konec epidemie na jaře.

Proč jsme se na druhou vlnu nepřipravili lépe a kde se stala chyba? Poslechněte si v záznamu Interview Plus.

Lucie Vopálenská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme