Nemocnice díky elektronickým aukcím ušetřily v průměru 10 procent nákladů

Využívání elektronických aukcí v nemocnicích prudce narostlo. Zkušenosti fakultních nemocnic zatím ukázaly, že tak lze ušetřit v průměru deset procent nákladů. Prohlásil to ministr zdravotnictví Leoš Heger.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nemocnice, ilustrační foto.

Nemocnice, ilustrační foto. | Foto: Filip Jandourek

Elektronické aukce fungují od února. Spočívají v tom, že nemocnice zveřejní svůj požadavek na internetu a pak vyberou z nabídek přímé dodavatele. Nakupují tak léky, zdravotnický materiál a přístroje a rozdělují také zakázky do menších celků.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ředitelka Fakultní nemocnice v Plzni Jaroslava Kunové popsala pro Rádio Česko zkušenosti s elektronickými aukcemi

"Oproti předchozím obdobím, kdy byly tyto nástroje postupně nasazovány, jsou patrné jasné výsledky a je jasně vidět, že celý systém umožňuje trvalé snižování nákladů,“ uvedl ministr Heger, který si od systému slibuje omezení korupce.

V Praze ve Všeobecné fakultní nemocnice ušetřili díky aukcím 10 procent ceny, v Ostravě 11,5 a v Plzni 13 procent ceny zakázek. Ředitelka plzeňské fakultní nemocnice ale říká, že úspory jsou možné i klasickým výběrovým řízením.

„Dokládá to řada našich dat od roku 2005, kdy jsme snižovali ceny léků a zdravotnického materiálu bez institutu elektronické aukce. Spíš jde o to dobře zadat výběrové řízení, dávat tam maximální váhu ceny, aby byla hlavním hodnotícím kritériem. Teď celé situaci nahrává i ekonomická krize, kdy firmy nemají takový odbyt,“ popsala Kunová.

Ministerstvo také dalo začátkem srpna k dispozici takzvaný katalog referenčních cen, v němž jsou uvedené průměrné, maximální a minimální ceny zakázek. Nemocnice by tak měly vědět, za kolik se daný zdravotnický materiál, přístroj či lék dá koupit.

Podle Kunové je to pro nemocnice vítaná pomoc. „Dřív jsme byli odkázáni na to, že jsme museli věřit, že když je to veřejná soutěž, tak dodavatel dává cenu optimální,“ dodala.

Martina Mašková, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme