Nemocnice dluží distributorům stále více peněz

Nemocnice dluží distributorům stále víc peněz. Jejich dluhy vzrostly od léta téměř o polovinu - konkrétně na více než miliardu korun. Zástupci distributorů léčiv, lékárnické komory a zdravotních pojišťoven o tom odpoledne jednali s ministryní zdravotnictví Miladou Emmerovou. Definitivní výsledek schůzka nepřinesla.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

léky | Foto: Jan Rosenauer

Všichni se znovu sejdou asi za měsíc. Milada Emmerová by pak měla říct, jak bude situaci řešit. Ve hře je oddlužení zdravotních pojišťoven, které platí nemocnicím za péči. "Je to jedna z alternativ řešení," říká mluvčí rezortu Jana Kocová.

Nemocnice se zadlužují proto, že potřebují drahé léky na léčení nejtěžších pacientů. Distributorům pak platí 9-10 měsíců po lhůtě splatnosti. Dodavatelé léků se pak dostávají do finančních problémů. "Ti musejí dobu od dodání léku do zaplacení faktury financovat a samozřejmě to nesmírně zatěžuje ekonomiku jednotlivých distributorů," upozorňuje ředitel Asociace velkodistributorů léčiv Pavel Suchý.

Pokud problém ministerstvo nevyřeší, přestanou firmy dodávat léky těm nemocnicím, ve kterých je situace s placením nejhorší. Toho se obávají lékárníci. "Já už se v tuto chvíli setkávám s tím, že si řada kolegů stěžuje, že už nemá prostředky na to, aby lékárníky posílala na různá školení a semináře," doplňuje prezident České lékárnické komory Lubomír Chudoba.

Další schůzka na Ministerstvu zdravotnictví by měla být na přelomu dubna a května.

Markéta Kaclová, Viktorie Hošková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme