Nemocnice dostanou příští rok asi o tři miliardy víc než letos

Úhradová vyhláška na příští rok zachovává rozsah péče na úrovni loňska, nemocnicím přidá v průměru až tři procenta. Platy stoupnou o 6,25 procenta. Zdravotní systém má mít v příštím roce k dispozici 226 miliard korun, což je nárůst o pouhé jedno procento.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Operace oka - zákrok

Operace oka - zákrok | Foto: Petr Kološ

Ministr zdravotnictví Leoš Heger to zdůvodňuje nejistou ekonomickou situací, a proto plánuje po půl roce udělat revizi úhradové vyhlášky.

„Budeme připraveni podle míry poklesu přehodnotit tu úhradovou vyhlášku v pololetí a uděláme si rezervu na to, že by byla vydána v upravené verzi, pokud opravdu hospodářství půjde tím směrem, kterého se tak trošku celá Evropa nyní obává,“ řekl Leoš Heger.

ČTĚTE TAKÉ: Tři procenta navíc nestačí, říkají zástupci nemocnic

Oproti letošnímu roku dostanou příští rok nemocnice podle ministra o dvě až tři procenta více, tedy asi o tři miliardy korun. Ambulantní lékaři by měli za péči dostat stejně jako letos a specializovaná centra, například na léčbu rakoviny, by měla mít také o tři procenta vyšší úhrady. Celkem počítá vedení příslušného resortu s tím, že příští rok bude zdravotní systém hospodařit s 226 miliardami korun.

„Určitá mírná preference nemocničního segmentu je pro příští rok zdůvodněná nejvyšší zátěží DPH tak, jak bude rozprostřena ta zátěž po celém zdravotnictví. Je zde tedy ten požadavek, který jsme slíbili naplnit v letošním roce a v dalších dvou letech. Na nárůst mezd pro příští rok, už nejenom mezd lékařů, ale všech zdravotnických pracovníků,“ potvrdil Leoš Heger.

Platby se ale nebudou zvedat plošně. Polepší si hlavně zařízení, která si nyní stěžují, že jsou podfinancovaná. Platit se totiž nebude paušálem, ale za jednotlivé diagnózy a s přihlédnutím k počtu pacientů, které v nemocnici ošetří.

ČTĚTE TAKÉ: Malé nemocnice se bojí, že nebudou mít na zvýšení platů lékařům

Zástupci zdravotnických zařízení tvrdí, že tři procenta navíc nestačí, protože je o větší částky připraví inflace a zvýšená daň z přidané hodnoty.

Menší zdravotnická zařízení zřejmě nebudou mít podle Asociace českých a moravských nemocnic peníze na zvýšení platů. Odbory přitom požadují vyšší mzdy o 10 procent pro lékaře i sestry. Podle místopředsedy asociace Stanislava Fialy na zvýšení platů v menších zařízeních asi nezbude i kvůli vyšší DPH.

Vyhláška ještě není definitivní. Po připomínkách ji musí schválit Legislativní rada vlády.

Václav Pešička, Lenka Jansová, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme