‚V rozporu s podmínkami.‘ Liberecký kraj podal předžalobní výzvu kvůli ‚klikačce‘ o miliardy

Liberecký kraj podal na ministerstvo pro místní rozvoj předžalobní výzvu. Vadí mu, že se o dotacích z programu REACT-EU minulý týden rozhodovalo podle rychlosti kliknutí počítačovou myší. Žádá vyhlášení nové výzvy s rovnými podmínkami. Pokud to do konce měsíce resort neudělá, je kraj připraven obrátit se na soud. Novinářům to řekl hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hejtman Libereckého kraje Martin Půta

Hejtman Libereckého kraje Martin Půta | Foto: Ota Bartovský | Zdroj: Profimedia/MAFRA

Podle Půty ani u výzev, které se uskutečnily v minulém týdnu a rozdělovaly miliardy pro nemocnice a záchranné služby, nedokáže ministerstvo pro místní rozvoj garantovat, že měli všichni uchazeči po celé republice stejné podmínky. Objevují se podle něj informace, že některé poradenské firmy nasadily na přihlašování roboty.

Hejtmani i asociace nemocnic se bouří proti ‚klikačce‘ o miliardy. ‚Nepochopili situaci,‘ tvrdí ministerstvo

Číst článek

„To je přímo v rozporu s podmínkami programu,“ řekl hejtman. Peníze by podle něj měly být rozděleny především nemocnicím, které zajišťovaly péči o covidové pacienty. Výzva pro nemocnice byla podle něj vyčerpána za necelé dvě sekundy. Liberecké nemocnice skončily pod čarou.

Kromě Půty systém kritizují i další. Rozladěný byl například Vítězslav Schrek (ODS), hejtman Vysočiny. „Informace jsou velmi nejasné. Jsme přesvědčeni o tom, že to neřeší situaci, kterou to řešit mělo,“ komentoval už dříve pro server iROZHLAS.cz

Podle ministerstva pro místní rozvoj však došlo jen k „nepochopení a nedorozumění na straně uchazečů“. K času se totiž podle mluvčího Viléma Frčka přidají ještě dvě desítky dalších kritérií.

Výzva se týká rozdělování peněz v minulém týdnu, ale dalších dvou výzev, které se uskuteční 14. a 25. května. Opoziční poslanci chtějí kvůli problémům s rozdělováním peněz svolat mimořádnou schůzi sněmovny. 

Na nemocnice i rakovinu

Unijní program REACT-EU má sloužit jako pomoc při zotavování z koronavirové krize. Na posílení zdravotnictví z něj může Česko získat 18,4 miliardy korun. Peníze mají být využity podle předchozích informací ministerstva pro místní rozvoj na modernizaci nemocnic, hygienických stanic, na péči o pacienty s rakovinou či pro seniory. První žádosti bylo možno začít podávat od 5. května a podle webu úřadu budou následovat ještě dvě výzvy od 14. a od 25. května.

V první výzvě je možné získat peníze na rozvoj a modernizaci pracovišť - ať už jsou to jednotky intenzivní péče nebo třeba anesteziologická a resuscitační oddělení.

Ze záchranného balíčku ale půjdou peníze i na nákup techniky a přístrojů - tedy třeba na pořízení magnetické rezonance, rentgenů, operačních lůžek nebo i těch pro plicní ventilaci. Zapojit se do programu mají možnost i hygienické stanice, které můžou získat peníze na laboratorní přístroje.

Poslední třetí výzva pak cílí na rozvoj laboratorních kapacit a infektologických pracovišť nemocnic.

 

sto, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme