Po aféře s otravami pacientů se ve frýdlantské nemocnici znovu operuje, povolili to hygienici

Lékaři ve frýdlantské nemocnici v úterý opět začali operovat. Sály v soukromém zdravotnickém zařízení ze skupiny EUC byly uzavřeny od konce loňského listopadu, kdy devět z 16 pacientů operovaných v jediném týdnu dostalo otravu krve. Obnovení operací povolili hygienici.

Tento článek je více než rok starý.

Frýdlant (Liberecko) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nemocnice Frýdlant, kde devět pacientů skončilo po operaci s otravou krve

Nemocnice Frýdlant, kde devět pacientů skončilo po operaci s otravou krve | Zdroj: Nemocnice Frýdlant web

V úterý ve Frýdlantu podstoupili operaci první dva pacienti objednaní už loni na podzim. Další přijdou na řadu v následujících dnech. Operace budou v režimu jednodenní chirurgie v oborech chirurgie a gynekologie, řekla mluvčí nemocnice Dita Fuchsová.

Kontrola byla ukončena. V Nemocnici Frýdlant mohou po otravě krve několika pacientů znovu operovat

Číst článek

Operace se v Nemocnici Frýdlant zastavily na konci loňského listopadu, když devět z 16 pacientů operovaných v jediném týdnu dostalo otravu krve. Šlo o různé operace – kolene, žlučníku či gynekologické zákroky. Operace dělaly různé týmy chirurgického a gynekologického oddělení, různí anesteziologové i různé sestry. Pacienti s otravou museli být převezeni do nemocnic v Liberci a Jablonci, protože potřebovali intenzivní péči. Nikdo nezemřel, poslední pacientku propustili z liberecké nemocnice v lednu.

„Měli jsme kontrolu krajské hygienické stanice, velmi nadstandardně zkontrolovali všechny přístroje, lépe jsme zabezpečili vstup na sál,“ řekl Českému rozhlasu Liberec ředitel zařízení Jiří Madar.

Vyšetřování pokračuje

Podle mluvčí krajské hygienické stanice Zuzany Balašové nejsou příčiny otravy zatím jasné. „Toto vyšetřování ještě neskončilo,“ řekla mluvčí. Otravu krve u pacientů vyšetřuje i policie pro podezření z ublížení na zdraví z nedbalosti. Ani ta zatím vyšetřování neuzavřela. „Jsou tam zadané znalecké posudky, znalecké zkoumání bude trvat několik měsíců,“ řekla minulý týden krajská policejní mluvčí Vlasta Suchánková.

Konec akutní chirurgické péče. Nemocnice Frýdlant, kde se otrávilo devět lidí, omezuje své služby

Číst článek

Někteří postižení pacienti už se spojili s právníky a chtějí po Nemocnici Frýdlant žádat odškodné. Podle Fuchsové je nemocnice s pacienty i jejich rodinami individuálně v kontaktu. „Jsme rádi, že jsou všichni z nemocnice doma. Navzájem se informujeme, s většinou pacientů se ředitel nemocnice Jiří Madar setkal osobně. Chápeme, že jsou pacienti i jejich rodiny pod velkým tlakem. Psychicky náročné je vše i pro personál nemocnice,“ dodala mluvčí nemocnice.

Otravy pacientů

Frýdlantská nemocnice zajišťuje péči pro 24 000 obyvatel Frýdlantského výběžku. Loni v létě ale přestala kvůli nedostatku lékařů poskytovat lékařskou pohotovostní službu a omezila i další akutní péči. Dál bude podle Fuchsové nabízet jednodenní chirurgii s personálním 24hodinovým zajištěním lékařské i sesterské péče. V režimu jednodenní chirurgie jsou někteří pacienti přijati, operováni a propuštěni domů během téhož dne, někdy zůstávají po operaci v péči na lůžku do druhého dne. Vždy záleží na typu operace, stavu pacienta a rozhodnutí lékaře, doplnila mluvčí.

„Díky využívání moderních chirurgických postupů a metod lze hospitalizaci pacienta zkracovat na optimální dobu, což je výhodou pro zdravotní systém a zejména pro pacienta. Na režim jednodenní péče jsme se pečlivě připravovali už od loňského roku. Nastoupili jsme cestu moderní medicíny 21. století,“ doplnil ředitel nemocnice Jiří Madar. V loňském roce ve Frýdlantu provedli 2000 operací a 94 000 ošetření.

Michal Jemelka, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme