Jeden z pacientů s otravou krve z frýdlantské nemocnice měl v těle bakterii, kterou našli v anestetiku

Jeden z pacientů s otravou krve z nemocnice ve Frýdlantu měl v krvi stejnou bakterii, jaká byla nalezena v anestetiku. Uvedla to Česká televize s odkazem na primáře ARO liberecké nemocnice Dušana Mormana.

Aktualizujeme Liberec (Aktualizováno: 12:19 5. 12. 2018) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nemocnice Frýdlant, kde devět pacientů skončilo po operaci s otravou krve

Nemocnice Frýdlant, kde devět pacientů skončilo po operaci s otravou krve | Zdroj: Nemocnice Frýdlant web

Přítomnost bakterie v krvi pacienta potvrdil první i druhý test. Oba byly pozitivní na takzvanou acinetobakterii. Pacientka s poškozením ledvin leží stále na ARO ve velmi vážném stavu, uvedla ČTK. 

Nemocnice v Liberci přijala po operaci ve Frýdlantu devět pacientů s otravou krve

Číst článek

Ve vzorcích krve odebraných od ostatních pacientů se bakterii nepodařilo vykultivovat, což ale nemusí znamenat, že u nich není. 

Acinetobakterie se vyskytuje v zevním prostředí, u oslabených lidí může vyvolat zápal plic, zánět nebo otravu krve. 

Do liberecké a jablonecké nemocnice se pacienti s otravou krve dostali po operacích v soukromé nemocnici ve Frýdlantu. Mikroorganismus, který může způsobit zápal plic, problémy s dýcháním nebo i otravu krve, našli odborníci při laboratorních testech lahvičky anestetika s názvem Propofol.

Podle náměstka zdravotnictví Romana Prymuly se do léčiva může dostat při nesprávném použití – především při opakovaném použití ampule s látkou. Na toto riziko upozorňoval opakovaně Státní ústav pro kontrolu léčiv, podle něhož anestetikum neobsahuje konzervační látku. 

Eva Malá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme