Nemocnice hrozí omezením péče; peníze od pojišťoven prý nestačí

U lékaře si sice připlatíme, ale nemocnice hrozí, že budou muset omezit péči. Peníze od pojišťoven jim prý nestačí. Na dnešním shromáždění Asociace českých a moravských nemocnic požádají zástupci 146 členských nemocnic ministra zdravotnictví Tomáše Julínka (ODS), aby zrušil vyhlášku o úhradách na rok 2008. Podle zástupců Asociace plánovaný nárůst úhrad za péči nepokryje ani inflaci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Koronární jednotka | Foto: Ivana Bernáthová

Eduard Sohlich, předseda Asociace českých a moravských nemocnic, vysvětlil připomínky k vyhlášce: "Meziroční nárůst úhrad za péči, kterou poskytujeme, tato vyhláška stanovuje na tři procenta, přičemž předpokládaný nárůst nákladů v příštím roce pro naše zdravotnická zařízení odhadujeme - vlivem daňových zákonů a inflace - na šest procent. Tak určitě musíme říct co dál, protože tento rozpor tří procent, to je několik milionů korun v rozpočtu každé nemocnice."

Podle Sohlicha budou muset nemocnice buď navýšit svoje příjmy, nebo omezit péči.

Změny v rezortu zdravotnictví také od ledna zavádějí poplatky za návštěvu u lékaře nebo za recept. Boj o zrušení plateb se rozhořel na další frontě. Kromě petice a stížnosti k Ústavnímu soudu je na vládě návrh na zrušení poplatků. Předložila ho opoziční ČSSD. Podle ní poplatky ještě více zatíží veřejnost. Ministr zdravotnictví Julínek trvá na tom, že změna zabrání plýtvání ve zdravotnictví. Vládou návrh podle ministra zřejmě neprojde. V parlamentu už ale může mít větší podporu.

Blanka Černá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme